Ekonomi

"Blockchain ekonomi ve finansı yönetecek"

Prof. Yiannis Emiris: Eğer bankalar blockchain’e dahil olursa işleri artacaktır

22 Şubat 2019 18:13

Blockchain teknolojileri şirketi Volentix’in gelişim ortağı Pythagoras Systems'tan Prof. Yiannis Emiris, “Blockchain ekonomiyi yönetmek için önemli unsurlardan biri haline geliyor. Bu finans için de böyle“ dedi.

Haliç Kongre Merkezi'nde çarşamba günü düzenlenen ve alanında uzmanların kripto para birimleri ve blockchain teknolojisini ele aldığı Blockchain Economy Istanbul Summit’e katılan Emiris de konuşmacılar arasında yer aldı. Emiris, blockchain teknolojisinin ekonomi ve finanstaki yerine dikkat çekerken, “Gemi ulaşımından sağlığa her yerde artık blockchain teknolojisini görmeniz mümkün” dedi.

Emiris, zirve ve Volentix projesiyle ilgili olarak, “Dijital takasların modern blockchain ve yapay zeka atılımlarını güçlendirip yükselteceği bir zamandayız” derken, blockchain sistemlerinin geleceğine dair şu değerlendirmeyi yaptı:

“İnsanlar bu yeni teknoloji karşısında tereddüt ediyor, özellikle bankalar iş kaybedeceklerini düşünüyor. Ama eğer bankalar blockchain’e dahil olursa işleri artacaktır. Bu teknolojiyi fintech gibi düşünebiliriz. Bundan beş yıl önce insanlar fintechten de sakınıyorlardı. Şimdi eğer finteche dahil olmazlarsa rekabette geri kalıyorlar.

“Blockchain konusunun da benzer olduğunu düşünüyorum. ABD’de bir emeklilik fonunun kripto para yatırımı yapacağını duydum. Florida’da vergileri kripto para ile ödeyebiliyorsunuz. Yani insanlar aslında çoktan başladı. Tabii ki bir kontrol dahilinde bunu yapıyorlar ve bunu çok iyi anlıyorum.

“Bu anlamda kara aklanmasına gibi pek çok unsurlardan bahsedilebilir ancak 'blockchain'in bunu kontrol edebilme özelliği mevcut.“