Gündem

Bir hafta önce özelleştirilen Hazine arazisi, AKP’li Vahit Kiler'in kurduğu şirkete satıldı

Resmi Gazete’de 3 Haziran’da yayımlanan kararla İstanbul Küçükçekmece Halkalı’daki 14 bin 17 metrekarelik Hazine arazisi özelleştirildi

11 Haziran 2022 09:30

İstanbul’da özelleştirilen değerli Hazine arazisi AKP milletvekili Vahit Kiler’in kurucusu olduğu Kiler Gayrimenkul Yatırım Şirketi’ne 390 milyon liraya satıldı.

Resmi Gazete’de 3 Haziran’da yayımlanan kararla İstanbul Küçükçekmece Halkalı’daki 14 bin 17 metrekarelik Hazine arazisi özelleştirildi. Özelleştirilen arazi, AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in kurucusu olduğu Kiler Gayrimenkul Yatırım Şirketi’ne 390 milyon liraya satıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Hazine arazisinin özelleştirilmesine tepki göstererek, “Erdoğan, önüne Türkiye haritasını koyup kamunun hangi arazisinin kime satılacağına karar veriyor. Tek tek hesabını soracağız" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre Resmi Gazete’de son dönemde çok fazla özelleştirme kararları yayımlandığına dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Ne hikmetse, değerli arazilerin alıcıları hep AKP’liler. Kiler’e satılan arazi çok değerli. Metronun dibinde. Eğitim, yurt veya sanayi sitesi olabilecek arazi Kiler’in iştahını kabartmış” dedi.

AKP’lilerin arsaları almak için birbirleri arasında tartışmaya girdiklerini de söyleyen Karabat, “Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) adına kayıtlı 17 ilde toplam 243 arazi de satış kapsamına alındı. Bunların çoğu Akdeniz ve Ege sahillerinde yer alıyor. Şimdi de bu arazileri kapmak için AKP içinde yarış başlamış” diye konuştu.