Dünya

Beyaz Saray'dan Biden'ın Erdoğan'a tebrik telefonuna ilişkin açıklama

30 Mayıs 2023 07:41

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın, cumhurbaşkanı seçimi ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak tebrik etmesine ilişkin açıklama yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, "Başkan Joe Biden, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etmek için aradı" denildi.

Açıklamada, iki liderin, ABD ve Türkiye arasındaki, "iş birliğini derinleştirmek için yakın ortaklar olarak" birlikte çalışmaya devam etme konusundaki ortak kararlılıklarını ifade ettikleri belirtildi.

Telefon görüşmesinde ayrıca, 11-12 Temmuz'da Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenecek olan NATO zirvesinde, "transatlantik güvenliğin güçlendirilmesi de dahil olmak üzere bölgesel ve küresel sorunların üstesinden gelmeye hazır olma konusunun"​​​​​​​ gündeme geldiği kaydedildi.

TIKLAYIN - Biden’dan Erdoğan’a seçim sonrası ilk telefon: Hâlâ F-16’lar konusunda anlaşma istiyor; ona İsveç işini halledelim dedim

Biden, Erdoğan'la konuşması sonrasında, "Erdoğan’la konuştum. Erdoğan’ı tebrik ettim. Hâlâ F-16’lar konusunda bir anlaşmaya varmak istiyor. Ben İsveç durumunu çözmek istiyorum, haydi onu halledelim dedim. Yine birbirimizle temas halinde olacağız. Ama temelde bir tebrik telefonuydu" dedi.

(AA)