Ekonomi

Beyaz eşya ve elektronikte taksit sayısı artırıldı

22 Haziran 2019 10:05

Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve gibi elektrikli eşya satışları ile mobilya satışlarında taksit sayısı 18 aya çıktı.

Ticaret Bakanlığının, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliklerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya ve tablet bilgisayar satışları ile fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üstünde olan televizyon ve cep telefonu satışlarında altı ay, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ile mobilya satışlarında on sekiz ay olarak uygulanacak.

Ayrıca, perakende işletmeler tarafından basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi dört ayı geçemeyecek. Diğer kuyum satışlarında ise taksitlendirme yapılamayacak.

Resmi Gazete’de 18 Ocak 2019’da yayımlanan yönetmelik değişikliğinde, taksit sayısının, ses ve görüntü sistemleri satışları ile fiyatı üç bin Türk Lirasının üstünde olan televizyon satışlarında üç ay, bilgisayar ve tablet bilgisayar ile fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu satışlarında altı ay, fiyatı üç bin Türk Lirasının altında olan televizyon satışlarında dokuz ay olarak uygulanacağı belirtilmişti.