Gündem

Beşiktaş patlaması sanığı diş hekimi Eren İlhan, 2 yıl sonra mesleğine geri döndü

İlhan, kasım ayında görülecek davada beraat etmeyi bekliyor

17 Eylül 2019 11:24

İstanbul Beşiktaş’ta Aralık 2016’da meydana gelen ve 39’u Emniyet mensubu 46 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının sanıklarından biri olan diş hekimi Eren İlhan, geçen ay tutukluluğunun 22. ayında tahliye edilmişti. Bombalı saldırının sanıklarından birinin daha önceden diş tedavisini yaptığı için tutuklanan İlhan, 2 yıl ayrı kaldığı Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ndeki görevine başladı. Özlediği mesleğine dört elle sarılan İlhan, kasım ayında görülecek davada beraat etmeyi bekliyor.
 
Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre diş hekimi Eren İlhan, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi çene cerrahisi alanında görev yapıyordu. İmplant tedavisi yaptığı eski bir hastası İstanbul Beşiktaş’ta düzenlenen bombalı saldırının ardından tutuklandı. Yaptığı telefon konuşmaları suçlama konusu yapılan İlhan, Adli Tıp’ın yazışma ve konuşmaların “doktor-hasta ilişkisi” olduğunu tespitiyle dosyası ayrılarak tahliye edildi.

Mesleğine kavuşmanın mutluluğunu yaşayan İlhan, İstanbul Diş Hekimleri Odası Merkez Yönetim Kurulu’na bir dilekçe sunarak haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınma sürecini ve tutuklanmasını anlattı. Dilekçede suçlamaların tamamen kurgu olduğunu anlatan İlhan, “Örneğin ‘implant parçası’ kelimesinin şifre olduğu iddia ediliyordu. Bu suçlamayı açıklığa kavuşturmak için ve bana ait olmamasına rağmen ısrarla bana ait olduğu söylenen yazıların netleştirilmesi için Adli Tıp Kurumu tarafından inceleme yapılması talebinde bulundum. Adli Tıp Kurumu’nca yapılan inceleme sonucu hazırlanan raporlar neticesinde, hasta ile yaptığım görüşmelerin hasta-hekim ilişkisi dahilinde olduğu, kullanılan kelimelerin diş hekimlerinin sıklıkla kullandığı kelimler olduğu belirtilip, el yazıların da tarafıma ait olmadığı ispatlandı” dedi. İlhan, üyesi olduğu İstanbul Diş hekimleri Odası’na dayanışma çağrısında bulundu.