Ekonomi

BDDK: Onlarca kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz iddiaları gerçeği yansıtmıyor

14 Haziran 2019 20:36

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 50'den fazla gazeteci ve yazara dava açıldığı haberini yalanladı. BDDK'dan yapılan açıklamada. "Onlarca kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Ekonomimizin itibarını kırabilecek yayınlar hakkında yasal yollara başvurulacağı tabiidir" denildi.

TIKLAYIN - Bloomberg muhabirlerine dava: "Türk hükümeti ekonomiyi ateşe verdi ve şimdi de bunu haberleştirenleri hapse atmaya çalışıyor"

TIKLAYIN - Bloomberg: Türkiye'nin bankacılık sistemiyle ilgili haber nedeniyle iki muhabirimize dava açıldı

TIKLAYIN - Bloomberg muhabirleri hakkında dava açılmıştı; ABD, ifade ve basın özgürlüğüne saygı çağrısı yaptı

BDDK'dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bugün bazı basın yayın organlarında, "www.bloomberg.com" alan adıyla İngilizce yayın yapan bir haber sitesi üzerinden yayınlanan ve "Benjamin Harvey" "Kerim Karakaya" ve "Fercan Yalınkılıç" isimli kişilere ait olduğu ifade edilen bir haberde kullanılan ve ülkemiz bankacılık ve finans sisteminin acz içinde olduğu izlenimini vermeye çalışan ifadelere ilişkin olarak Kurumumuzun "38 kişi", "50 kişi" veya "onlarca kişi" hakkında suç duyurusunda bulunduğu ve "sadece haberleri yapanları değil, bu haberler hakkında yorum yapan sanatçı ve ekonomistleri de davaya dâhil ettiği" şeklinde bir kısım haberler yayınlanmıştır.

"Bilindiği üzere temel işlevi, mevduat veya katılım fonu adı altında topladıkları tutarları, kredi kullandırmak suretiyle yatırımcılara aktarmak ve bu şekilde reel sektörün ihtiyaç duyduğu fon transferini gerçekleştirmek olan bankalar, ülke ekonomisini etkileme imkânına sahip son derece önemli mali kuruluşlardır. Dolayısıyla, bankalara duyulan güveni sarsabilecek mahiyetteki haber ve yayınlar, yalnızca ilgili banka veya bankalara değil, sektöre ve genel ekonomiye sirayet edebilecek zararların meydana gelmesine neden olabilecektir.

"Bu çerçevede 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 74 üncü maddesi "5187 sayılı Basın Kanununda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri vasıtasıyla; bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz." hükmünü amir olup; aynı Kanunun 158 inci maddesinde ise, diğer ülke uygulamalarına benzer olarak, birer güven ve itibar müessesesi niteliğindeki bankaların itibarını kırabilecek bir hususa sebep olacak mahiyetteki haber ve yayınlarda bulunulması yasaklanmış ve "itibarın zedelenmesi" suçu başlığı altında yaptırıma bağlanmıştır.

"Bu bağlamda, Kurumumuzun 11.08.2018 tarihli basın açıklamasında da ifade edildiği üzere, itibarın zedelenmesi suçunu oluşturduğu tespit edilen söz konusu haber ile ilgili olarak Kurumumuzun 14.08.2018 tarihli suç duyurusu ile "itibarın zedelenmesi suçunu işleyen Benjamin Harvey, Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç isimli kişiler ile tespit edilecek diğer sorumlular" hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunulmuştur.

TIKLAYIN - BBDK'nın ardından SPK'dan da gazetecilere dava açıldığı iddiasına ilişkin açıklama

"Sonuç olarak, Kurumumuzun söz konusu haberler hakkında yorum yapan sanatçı ve ekonomistleri de davaya dâhil etmek suretiyle onlarca kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğu yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamakla birlikte, ülkemiz bankacılık ve finans sisteminin acz içinde olduğu izlenimini vermeye çalışan ve bankalarımızın ve ekonomimizin itibarını kırabilecek veya sektörümüze zarar verebilecek nitelikteki benzer yayınlar hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı tabiidir.

"Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."

Ne olmuştu?

Sözcü gazetesinin dün yayımlanan haberine göre, BDDK tarafından Bloomberg'de yayınlanan 'ekonomik kriz ve döviz' haberi sonrası içerisinde haberi yapan gazeteciler, sanatçılar ve ekonomistlerin de olduğu 38 kişi hakkında "devletinin ekonomik düzen ve istikrarını hedef" aldıkları gerekçesiyle dava açıldığı duyuruldu.

Bloomberg ise geçen yıl Ağustos ayında Türk Lirası'ndaki ani değer kaybına ilişkin haberleri nedeniyle muhabirleri Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç hakkında 2 ile 5 yıl arası hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamenin kabul edildiğini aktardı.

Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait, Twitter'dan paylaştığı mesajında "Haber değeri taşıyan olaylar hakkında adil ve doğru haberler yapan iki muhabirimize yönelik suçlamaları kınıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Bloomberg, haberle ilgili sosyal medya hesaplarından yorumlar yapan ya da Türkiye'deki bankalar ya da ekonomik gelişmeleri eleştiren paylaşımlarda bulunan 36 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu da bildirdi.