Spor

Bayern Münih taraftarlarından çağrı: İnsan hakları ihlalleriyle suçlanan Katar'la ilişkinizi kesin

Bayern Münih taraftarları, kulüp yönetimine Katar devletiyle ilişkilerine son verme çağrısı yaptı

28 Ekim 2021 12:59

Bundesliga ekiplerinden Bayern Münih takımının taraftarları, kulübün Katar'ın gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerinin görmezden gelinmesinin bir parçası olmasını istemiyor.

Bayern'in resmi havayolu ortağı olan Katar Havayolları, FIFA 2022 Dünya Kupası öncesi futbol stadyumları inşası için çoğunlukla Güney Asya'dan getirilen binlerce göçmen işçinin ölümü de dahil bir dizi insan hakları ihlaliyle suçlanan bir devlete ait olan bir şirket.

Sponsorluk anlaşması sezon sonunda bitecek; kulüpse halihazırda sözleşmeyi yenilemeyi değerlendiriyor. Ancak taraftarlar, kulübün yıllık genel kuruluna sundukları bir önergeyle anlaşmaya son verilmesi çağrısında bulundu.

Independent Türkçe'nin haberine göre, önergede, Katar hakkında "Bu ülke, devasa insan hakları ihlallerini ve sporda yolsuzluğu temsil ediyor" dendi ve şunlar belirtildi:

"FC Bayern, değişim yaratmak yerine Katar sponsorluğuyla dikkatlerin suistimaller üzerinden uzaklaştırılmasına aktif biçimde katkı sağlıyor. Katar'daki durum hakkında sessiz kalmak, FC Bayern'in buna kayıtsız kaldığı anlamına gelir. FC Bayern böyle yaparak itibarını zedeliyor ve örnek teşkil etme işlevini yerine getirmiyor."

"Bu acilen düzeltilmelidir"

İşçilerin koşulları ve LGBT+ haklarıyla ilgili ihlalleri detaylandıran önerge, kulübü harekete geçmeye ve Avrupa'daki devletler tarafından yönetilen diğer kulüplerden farklı olmaya davet etti. Önerge'de şu ifadelere yer verildi:

"Kabul edilmelidir ki FC Bayern, Katar'ın sponsor olduğu tek futbol kulübü değil. Katar, geçen sezon Şampiyonlar Ligi finalindeki rakibimizin bile (Paris Saint-Germain) sahibi. Benzer insan hakları siciline sahip diğer devletler de çok sayıda futbol kulübüne sponsorluk yapıyor.

Fakat FC Bayern diğerleri gibi bir kulüp değil. FC Bayern daima her açıdan benzersiz ve öncü olmuştur. Öyle olmayı da sürdürmeliyiz. Akışına bırakmayalım, bunun yerine insan hakları konusunda net bir örnek oluşturalım. Bu bizi bir kez daha Avrupa'nın en iyi kulüplerinin çoğundan ayırır.

Başarımızı çok çalışarak kazandığımız için haklı olarak gurur duyuyoruz. Avrupa'da başka hiçbir üst düzeydeki kulüp bugünlerde artık bunu iddia edemez! Ancak Katar sponsorluğu bu başarıyı itibarsızlaştırıyor, burada dürüst çalışmadık. Böyle bir anlaşmadan elde edilen para utanılacak bir şey. Kulübümüzün itibarı ciddi şekilde zedeleniyor. FC Bayern'imizin başarılarından gelecekte de gurur duymaya devam edebilmemiz için bu acilen düzeltilmelidir. "