Dünya

Batı Şeria'da ABD karşıtı protesto: 48 Filistinli yaralı

İsrail güvenlik güçlerinin müdahalesine Filistinliler taş atarak karşılık verdi

31 Ocak 2020 21:46

İsrail güçlerinin, Batı Şeria'da ABD’nin Orta Doğu planı 'Yüzyılın Anlaşması'nı protesto eden Filistinli göstericilere müdahalesi sonucu 48 Filistinli yaralandı.

Filistinliler, cuma namazının ardından işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil, Nablus, Ramallah, Tubas, Kalkilya ve Ölü Deniz bölgelerinde Trump'ın açıkladığı barış planını protesto etmek için gösteri düzenledi.

İsrail güçleri Filistinlileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, gerçek ve plastik mermi kullanırken, Filistinliler taş atarak karşılık verdi. Filistin Kızılay'ından yapılan açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen protestolarda İsrail güçlerinin müdahalesinde 48 Filistinli yaralandığı ve yaralılardan 13 kişinin hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

'Yüzyılın Anlaşması' nedir?

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da salı günü düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı Orta Doğu barış planını açıklamıştı.

Trump'ın planına göre, ABD, işgal altındaki topraklardaki yasal olmayan Yahudi yerleşimlerini resmen tanıyacak ve Kudüs İsrail'in bölünmemiş başkenti olacak. Trump'ın planını reddeden Filistinliler, Salı gününden bu yana Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde protesto gösterileri düzenliyor. (İHA)