Gündem

Başörtüsü krizi: İran İçişleri Bakanı'ndan THY'nin Tahran’daki kapatılan ofisi hakkında açıklama

Türk Hava Yolları'nın İran'ın başkenti Tahran'daki ofisi, bazı kadın çalışanların 'başörtü kuralına uymadığı' gerekçesiyle kapatıldı. Mühür vurulan ofis, iki gün sonra yeniden açıldı

11 Temmuz 2024 09:05

Türk Hava Yolları'nın (THY) İran’ın başkenti Tahran’daki ofisi kapatıldı. İran basınında yer alan haberde, geçen pazartesi günü THY ofisinin bazı kadın çalışanlarının zorunlu başörtüsü kurallarına uymadıkları gerekçesiyle kapatıldığı duyuruldu.

THY'den açıklama yapılmadı

Türk Hava Yolları'ndan olayla ilgili henüz bir açıklama gelmezken, Tahran Savcısı Ali Salehi ise kendisine yöneltilen THY ofisinin mühürlenmesine yönelik mahkeme kararının verilip verilmediğine ilişkin soruya, "Bu olayla ilgili herhangi bir mahkeme kararı çıkarılmadı" şeklinde cevap verdi.

Ofis tekrar açıldı

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, hükümet toplantısı sonrası THY ofisinin kapamasıyla ilgili kendisine yöneltilen soruyu yanıtladı. Vahidi, "Bu konu hakkında bilgim yoktu ve olayı basında gördüm. Daha sonra ofisin polis ve çalışanlar arasında çıkan tartışma nedeniyle kapandığı rapor edildi. Bugün de mühür kaldırıldı" diye konuştu.