Gündem

Başörtülü mahkeme heyetine reddi hakim talebinde bulunan avukat hakkında soruşturma başlatıldı

18 Mayıs 2024 14:31

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bir davada sanık avukatının, mahkeme heyetindeki başkan ve üye hakimin başörtülü olması nedeniyle reddi hakim talebinde bulunması ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

TIKLAYIN - Avukattan, başörtülü hakimler için "reddi hakim" talebi

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla olayı ''28 Şubat zihniyeti ile hareket etmek'' diye niteledi ve yasakları kaldıran, hak ve özgürlükleri genişleten çok sayıda adım attıklarını söyledi.

Tunç, şunları kaydetti:

“Anayasamıza göre herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Yine anayasamıza göre kimse dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizde son 22 yılda yasakları kaldıran, hak ve özgürlükleri genişleten çok sayıda adım atılmış, kadınlara yönelik ‘pozitif ayrımcılık’ ilkesi yine bu dönemde Anayasal kural haline getirilmiştir.''

Tunç, son 22 yılda temel hak ve özgürlüklerin önünü açtıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Kadınların hiçbir ayrım gözetilmeden çalışma hayatında yer almaları birileri rahatsız olsa da yine bu dönemde hayata geçmiştir. Türk kadını çalışma hayatının her alanında olduğu gibi yargı teşkilatımızda da başarılarıyla öne çıkmaktadır. Adalet teşkilatımızda görev yapan 8 bin 871 kadın hakim ve savcımız, adaletin tecellisi için ülkemizin dört bir yanında fedakarca çalışmaktadır. 

Avukatın yaptığı yakışıksız hareket, başı açık ya da kapalı olsun tüm kadın hakim ve savcılarımızı da derinden üzmüştür. Kadınlara ikinci sınıf muamelesi yapan, hak ve özgürlüklere hakaret eden bu tür olaylar artık geride kalmıştır. Son 22 yılda temel hak ve özgürlüklerin önünü açtığımız ülkemizde takınılan bu tavır asla kabul edilemez.''