Dünya

Barselona'daki liman işçileri Gazze savaşı sırasında askeri malzeme taşımayı reddetti

08 Kasım 2023 12:43

T24 Dış Haberler

Barselona liman yükleme-boşaltma işçileri sendikası, Gazze'deki savaş sırasında herhangi bir askeri malzeme yükleme ve boşaltmayı reddettiklerini açıkladı. Belçika ulaştırma sendikalarının da geçen hafta yaptığı benzer bir hamlenin ardından, çatışma bölgelerinde sivil halkın korunması çağrısında bulundu.

OEPB sendikası sekreteri Josep Maria Deop, diğer İspanyol limanlarını da aynı yolu izlemeye teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi. OEPB, Barselona limanındaki bin 200 yükleme-boşaltma işçisini temsil eden tek sendika. 

Deop, barışı teşvik eden kuruluşların, sendikanın hangi konteynerlerin askeri teçhizat içerdiğini belirlemesine yardımcı olabileceğini söylerken, Barselona'dan askeri sevkiyatlar yapıldığına emin olduklarını çünkü "her türlü malın taşındığı bir liman" olduğunu söyledi.

Barselona liman idaresi yorum yapmaktan kaçındı ve askeri sevkıyatlara ilişkin verilerinin olmadığını açıkladı. Mevcut en son resmi verilere göre İspanya, 2022'nin ilk yarısında 1,3 milyar euro (1,39 milyar dolar) değerinde askeri teçhizat ihraç etti ve İsrail'e yapılan sevkiyatın miktarı 9 milyon euroya ulaştı. 

Devlet haber ajansı EFE'nin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, İspanya'nın İsrail ile Hamas arasındaki çatışmada kullanılacak herhangi bir ölümcül askeri teçhizatı ihraç etmeyi planlamadığı belirtildi. OEPB, İsrail ve Filistin toprakları da dahil olmak üzere, nerede olursa olsun her türlü şiddete karşı olduğunu ve boykotunun her yerde sivilleri korumayı amaçladığını söylerken, "Hiçbir sebep sivillerin feda edilmesini haklı çıkarmaz" dedi.

Barselona'daki liman işçileri, Libya'daki çatışma nedeniyle 2011'de benzer bir boykot uygulamıştı. Ayrıca son yıllarda Batı Sahra ve Nikaragua'ya insani yardım sevkiyatı projelerinde de yer aldılar.