Dünya
BBC Türkçe

Barış Pınarı Harekâtı - SDG komutanı Mazlum Kobani, Le Figaro’ya konuştu: Amerikalıların, Türklerle aramızda arabuluculuk yapma önerisini kabul ediyoruz

"Savaş sona ermezse ABD tarafından ihanete uğradığımızı düşüneceğiz"

12 Ekim 2019 16:09

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani (Ferhat Abdi Şahin) Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Fransız Le Figaro gazetesine konuştu.

SDG komutanı, "Amerikalıların arabuluculuğunu kabul etmeye hazır mısınız?" ve "ABD tarafından ihanete uğradığınızı düşünüyor musunuz?" sorularına da şu yanıtı verdi:

"Amerikalıların, Türklerle aramızda arabuluculuk yapma önerisini kabul ediyoruz. Amerikalılardan, Türkiye tarafından başlatılan savaşa son verilmesini sağlamaları talebinde bulunuyoruz.

"Savaş sona ermezse ABD tarafından ihanete uğradığımızı düşüneceğiz. Şimdilik hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bizim gözümüzde Amerikalıların itibarı zedelendi."

'Önceliğimiz IŞİD'liler değil'

'Mazlum Abdi' adıyla da bilinen SDG komutanı, artık önceliklerinin cezaevlerinde tutulan IŞİD'liler olmadığını, savaşın sürmesi durumunda cezaevlerinin durumunun belirsizleşeceğini ve ABD'nin askerlerini bölgeden çekmesinin 'hayal kırıklığı yarattığını' söyledi.

Mazlum Kobani, "Şam yönetimiyle irtibat halinde misiniz" sorusuna da, "Tüm dünyayla bağlantılarımız var, Suriye Dışişleri Bakanı bizimle görüşmek istemediğini söylüyor ama sürekli iletişim halindeyiz" yanıtını verdi.

Le Figaro'dan Georges Malbrunot'ya konuşan Mazlum Kobani, "Türkler daha önce savaştıkları IŞİD ve El Nusra örgütü mensuplarının oluşturduğu aşırı grupların yardımıyla hareket ediyor. (...) Tel Abyad ve Resulayn işgal edilmedi ama Türklerin saldırısı altında. Bu saldırılar nedeniyle çok sayıda sivil ve savaşçı hayatını kaybetti. Türkiye ayrıca, Kamışlı, Amude, Ayn İssa, Kobani ve Derik'i de vurdu" diye konuştu.

SDG

"Tüm dünyayla bağlantımız var"

Mazlum Kobani, Le Figaro muhabirinin "Suriye hükümetinden kiminle irtibat halindesiniz? Şam'dan size yardım etmesi çağrısında bulundunuz mu?" sorusuna şöyle cevapladı:

"Tüm dünyayla bağlantımız var. Amerikalılar bu savaşı sonlandırmayı başaramazsa, başka alternatifler aramak durumunda kalacağız.

"Ama Suriye Dışişleri Bakanı bizimle görüşmek istemediğini söyleyince Suriye rejimi de manevralar yapıyor. Şam bize acı çektirmek ister gibi davranıyor ama biz her zaman onlarla iletişim halindeyiz."

SDG komutanı Mazlum Kobani, Fransa ve tüm Avrupa'dan taleplerinin "Suriye'nin kuzeydoğusunun uçuşa yasak bölge ilan edilmesi" olduğunu söyledi ve "Hava sahası uçuşa kapanmazsa Türkler havadan bize saldırmaya devam edecek, kadınlarımız ve çocuklarımız Türklerin saldırılarında hayatlarını kaybedecek. Yoksa savaş çok uzun ve ağır olacak ve bizler katledileceğiz" dedi.

'Bazı isyanları bastırdık'

IŞİD'li tutuklarının bulunduğu cezaevlerinin durumu Suriye'nin kuzeydoğusuna başlatılan operasyondan sonra çok tartışılan bir konu olmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, "IŞİD'lilerin sorumluluğu artık Türkiye'de" demiş, daha sonra SDG'den yapılan açıklamada da, "IŞİD'le mücadeleye ara veriyoruz" denilmişti.

Le Figaro'nun cezaevlerindeki yabancı IŞİD'lilerin durumuyla ilgili sorusuna Mazlum Kobani şu yanıtı verdi:

"Yabancı cihatçıların tutulduğu cezaevlerinin korunması artık bizim önceliğimiz değil. Bizim şimdi asıl önceliğimiz kendi halkımızı korumak. Şimdiye kadar cezaevleriyle ilgili bir sorun yaşamadık. Ama savaş ağırlaşırsa bu cezaevlerinde neler olabileceğini bilemem.

"Son birkaç günde bazı cihatçıların tutulduğu cezaevlerinde çıkan isyanları bastırdık. Perşembe günü Türkler Seykan yakınlarında, cihatçıların ailelerinin ve sivillerin bulunduğu Mabruka kampını vurdu.. Bu bazı cihatçıların ve ailelerinin kaçmasına neden oldu."

Suriye Demokratik Güçleri'nin, ana gövdesini Suriyeli Kürt militanlar oluştursa da bileşenleri arasında Arap ve Hristiyan savaşçılar da var.

Le Figaro'nun son olarak sorduğu, "Araplar da Türklere ve Suriyeli muhaliflere karşı savaşıyor mu?" sorusuna Mazlum Kobani, "Arap bileşenlerin bizim saflarımızda savaşmadığını söylemek doğru olmaz. Rakka ve Deyr ez Zor'daki tugaylar bize insan gücüyle destek oldu, birlikler gönderdi. SDF'nin tüm bileşenleri Türklerin saldırısına karşı savaşıyor."

 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir