Gündem

"Barış bildirisi"ni imzaladıkları için tutuklanan akademisyenler beraat etti

Esra Mungan, Meral Camcı, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy celse arasında beraat etti

30 Eylül 2019 17:42

"Barış bildirisine" imza attıkları için yargılandıkları davada bir süre süre tutuklu kalan akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy celse arasında beraat etti.

Davanın 23 Mayıs’ta görülen duruşması akademisyenler Meral Camcı ile Esra Mungan’ın avukatı mazeretli ve Muzaffer Kaya ile Kıvanç Ersoy'un esasa karşı savunmalarını sunmaları için başlatılan istinabe işlemlerinin beklenmesi için 15 Ekim’e ertelenmişti.

Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Barış İçin Akademisyenler hakkında verdiği “hak ihlali” kararına atıf yaparak celse arasında akademisyenlerin beraatine karar verdi.

Camcı: Bize ait olanı biz aldık

Kararı, sosyal medya hesabından paylaşan Meral Camcı, “’Tahliye yetmez, beraat’ dediğimiz o günden bugüne 3,5 yıl oldu. Bugün itibarıyla beraat... Bize ait olanı biz aldık. Onlar vermedi, biz bizim olanı aldık. Omuz omuza haklı bir mücadeleyi sürdürmenin ve haksıza hukuksuza biat etmemenin onuru ve sevinci bize kaldı” ifadelerini kullandı.