Politika

Barak'a randevu yok

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan “alçak koltuk” krizinin ardından Ankara yarın önemli bir konuğu ağırlayacak.

16 Ocak 2010 02:00

T24 - Türkiye ile İsrail arasında yaşanan “alçak koltuk” krizinin ardından Ankara yarın önemli bir konuğu ağırlayacak. Ancak İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın devletin zirvesiyle buluşma isteği kabul görmedi.

İsrail'den Türk Büyükelçi'ye aşağılama

'Ayalon'un davranışı küçük düşürücü'

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, yarın (17 Ocak 2010) Türkiye’ye geliyor. Ankara’da bir gün kalacak Barak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'dan randevu istedi.

NTV'nin haberine Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle düzenlenecek etkinlikleri için Pazar günü İstanbul'da olacağını, Başbakan Erdoğan ise üç günlük yurtdışı ziyaretinin başlayacağını gerekçe göstererek Barak'a randevu vermedi.

Gül, Pazartesi uygun olduğunu Barak'a bildirdi, ancak İsrailli Bakan, Almanya ziyareti nedeniyle bu isteği olumlu yanıtlamadı.

Ahmet Davutoğlu: Kriz bizim için sona ermiştir

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da Ankara dışında olmasını gerekçe göstererek, Barak'la görüşemeyeceğini bildirdi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın yarın Anıtkabir ziyaretinin ardından, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile biraraya gelmesi öngörülüyor.

Barak'ın, mevkidaşı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le görüşmesinin ardından da ortak bir basın toplantısı düzenlenecek.