Eğitim

Bakan Tekin’den mesleki eğitim merkezlerindeki ölümlere ilişkin açıklama: Kurallar net ancak olaylar bize uygulamada sorun olduğunu gösteriyor

İki hafta içinde 14 yaşında iki öğrenci hayatını kaybetmişti

Görsel temsilidir

29 Ocak 2024 08:44

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı mesleki eğitim merkezlerinde (MESEM) iki hafta içinde 14 yaşında iki öğrencinin ölmesi, bu merkezlerdeki ihmalleri, hak ihlallerini, denetimsizliği, güvenlik açığını bir kez daha ortaya çıkardı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Kurallar net, ancak olaylar bize uygulamada sorun olduğunu gösteriyor. Bu durumu biz de araştırıyoruz, konu yargıya da intikal etti” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bir grup eğitim editörüyle İstanbul’da Sabancı Öğretmen Evi’nde bir araya geldi, müfredat değişikliği, devamsızlık sorunu, deprem bölgesindeki eğitimin durumu gibi konular üzerine soruları yanıtladı.

Müfredat açıklaması: Ders saati azalmayacak, içerik sadeleşecek 

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın aktardığına göre, yeni müfredatı şubat ayının sonuna doğru açıklayacaklarını belirten Tekin, “Ders saati azalmayacak. İçerik sadeleşecek, bazı konular çıkacak. Öğretmenler norm kadro fazlası olmayacak. Uygulanmasına 1, 5 ve 9. sınıflarda başlayacak” dedi.

LGS sınavında değişiklik yapılacak mı?

Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) bu yıl herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söyleyen Bakan Tekin, ortak sınavların değerlendirilmesi sonucunda okullar arasındaki farklılıkların görülebileceğini, ortak ve okulun yaptığı yazılılardan alınan notların karşılaştırılabileceğini kaydetti.

MESEM açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, mesleki eğitim merkezleri ile işyerlerinin yaptığı sözleşmede herhangi bir açığın bulunmadığını belirterek “Kurallar net, ancak olaylar bize uygulamada sorun olduğunu gösteriyor. Bu durumu biz de araştırıyoruz, konu yargıya da intikal etti” dedi.

Devamsızlık 

Merak edilen devamsızlık uygulamasına ilişkin de konuşan Tekin, "Devamsızlıkla ilgili aldığımız tedbirler sonucunda eğitim öğretimin birinci yarıyıl istatistiklerinde olumlu sonuçlar gördük. Örneğin, liselere giriş sınavına hazırlanan 8. sınıftaki öğrencilerin geçen yılın birinci dönemine göre bu yıl devamsızlıklarda yüzde 9.20 oranında azalma oldu. 12. sınıflarda ise devamsızlık oranları yüzde 35,21 düştü. Devamsızlık konusunda çok ısrarcıyız. Bir kez daha altını çize çize söyleyeyim. Daha önceki uygulamalarda olduğu gibi af ya da benzeri bir şey gündemimize gelmeyecek." diye konuştu.

TIKLAYIN - İSİG'den Çocuk İş Cinayetleri Raporu: Son bir yılda en az 671 çocuk hayatını kaybetti!