Gündem

Bakan Soylu'dan, canlı bomba şüphelisini etkisiz hale getiren polislere ödül

"Soğukkanlılık ile yaptıkları müdahale takdir edilesi"

27 Mayıs 2022 19:25

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde üzerinde kablolar ile canlı bomba görüntüsü verip tekbir getiren Ümit Koçyiğit'i (32) vuran 4 polis memuru ve bomba imha uzmanı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından ödüllendirildi.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün giriş kapısı önüne dün akşam saat 17.10'da gelen Ümit Koçyiğit, elindeki siyah bir poşeti yere bırakıp tekbir getirmeye başladı. Başında bere, üzerinde kaban bulunan ve kıyafetinden sarkan kablolar ile kendisine canlı bomba görüntüsü veren şüpheliyi fark eden polisler Koçyiğit'i ateş açarak vurdu.

Video konferans sistemi üzerinden konuşan Bakan Soylu, görevli polislerin aldıkları eğitim doğrultusunda gerekli müdahaleyi yaptıkları için kutladığını söyledi. Soylu, meselenin tüm yönlerinin araştırılacağını ifade ederek şöyle dedi:

TIKLAYIN | Gaziantep Valisi Davut Gül: Bomba süsü verilmiş şekilde saldırı girişiminde bulunuldu

"Soğukkanlılık ile yaptıkları müdahale takdir edilesi"

"Dün biz Milli Güvenlik Kurulu toplantısındayken bilgi notu geldi. Videodan da izleyip takip ettim. Arkadaşlarımızın özellikle aldığı eğitimler doğrultusunda soğukkanlı bir şekilde cesaretle müdahalesinden ötürü kutluyorum. Bomba süsü verilmiş bir düzenek ile emniyet binamızın önüne gelen bir meczup diye tabir edeceğim.

Elbetteki meselenin tüm yönleri araştırılacaktır. Olay esnasında ortaya koyduğu eylem biçiminin, tekrar altını çizerek söylüyorum ki arkadaşlarımızın görev bilinci ve soğukkanlılık ile yaptıkları müdahale takdir edilesi bir durumdur. Ölçülü bir müdahaleyi doğru bir biçimde ortaya koydular. Her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bizim işimizin en önemli noktası rehavette kapılmamamızdır."