Ekonomi

Vergi zamlarından sonra Bakan Şimşek'ten ilk açıklama: Cari açığı azaltacak, ülkemizin risk primini düşüreceğiz

Şimşek, enflasyonla mücadele mesajı da verdi

09 Temmuz 2023 09:25

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen çarşamba Meclis'e sunulan kanun teklifi ve geçen cuma sabahı yayımlanan Resmi Gazete kararıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden Kurumlar Vergisi'ne, pasaport harç ücretlerinden KDV'ye ve IMEI telefon kayıt ücretine kadar birçok vergiye zam gelmesinin ardından yaptığı paylaşımda, "Söz konusu düzenlemeler ayrıca dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir" dedi.

Bütçe açığı ve cari açığı azaltma yönündeki mesajlarını yineleyen Şimşek, "Para politikası ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştirerek Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesine destek vereceğiz" ifadesini kullandı.

"Yaklaşık bir yılda 319 bin konutu depremzedelere teslim etmeyi planlıyoruz"

Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Şimşek, depremlerin bütçeye etkisine ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

"Deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarıyoruz. Bu yıl deprem kaynaklı harcamaların 761,7 milyar TL’ye (milli gelire oran olarak yüzde 3,1) ulaşmasını bekliyoruz. Bu çerçevede deprem bölgesinde 179 bin konutun inşasına başlandı. Yaklaşık bir yılda 319 bin konutu depremzedelere teslim etmeyi planlıyoruz.

Meclis'te görüşülmekte olan Milli Dayanışma Paketi, depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmayı hedeflemektedir. Söz konusu düzenlemeler ayrıca dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir."

"En düşük emekli aylığını yüzde 114,3 oranında artırdık"

Şimşek, şöyle devam etti:

2023 yılında 15,9 milyon emeklimizi ve 4,9 milyon kamu çalışanımızı etkileyen önemli iyileştirmeler yaptık. Aylık ve ücretlerinde enflasyonun oldukça üzerinde artışlar yaparak refah seviyelerini yükselttik. 2022 yıl sonuna göre en düşük memur maaşını yüzde %141,8, en düşük emekli aylığını ise %114,3 oranında artırdık.

"Cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini de düşüreceğiz"

Önümüzdeki dönemde bütçe açığını kontrol altına alarak mali disiplini yeniden tesis etmek suretiyle kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceğiz. Bunun için gerekli tedbirleri alıyoruz. Para politikası ile maliye politikası arasındaki uyumu pekiştirerek Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesine destek vereceğiz. Cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini de düşüreceğiz."