Eğitim

Bakan Selçuk: Özel okulların oranı yüzde 19'a ulaştı

Milli Eğitim Bakanı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin hazırlık çalışmaları yürütüldüğünü kaydetti

15 Kasım 2019 13:08

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre 2003 yılından bugüne, 51 bin 912 “hayırseverin” desteği ile toplam 315 bin 884 yeni derslik yapımının tamamlandığını ifade eden Selçuk’un komisyondaki konuşmasının satır başları şöyle:

"Her eğitim kademesinde derslik başına düşen öğrenci sayısı, yeni yapılan derslikler sayesinde ülke genelinde azalmaktadır. Bütün bu çalışmalar sonrasında derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 24’e, ortaöğretimde ise 20’ye düşmüştür.

Yeni meslek liseleri yolda

Mesleki ve teknik liselerin eğitim ortamlarının geliştirilmesi amacıyla 2020 yılında spor lisesi, güzel sanatlar lisesi, küçük tip bilim sanat merkezi, turizm otelcilik programı uygulayan mesleki ve teknik Anadolu lisesi ile mesleki eğitim merkezi için proje çalışmaları planlanmaktadır. Projeler, ekonomiklik, enerji verimliliği ve estetik kriterler temel alarak hazırlanmaktadır.

Öğretmen odası tasarımı

Bakanlığımız tarafından tasarım-beceri atölyeleri ve öğretmen odalarının iç mekan tasarımları tamamlanmıştır. Eğitim yapılarına ait diğer alanların iç mekan tasarımlarının geliştirilmesi, doğal yaşam, renk, akustik, aydınlatma ve mekan algısı üzerinden planlanmaktadır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu

Mevcut insan kaynağının en verimli şekilde kıymetlendirilmesi ve aidiyetin güçlenmesi için öğretmen ve yöneticilerin hakları konusunda gerekli duyarlılık gösterilerek öğretmen ve okul yöneticilerinin atanmaları, çalışma şartları, özlük hakları ve benzeri diğer hususları dikkate alan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin hazırlık çalışmaları yürütülmektedir."

Özel okulların oranı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, özel okullardaki öğrenci sayısı ve oranlarını da paylaştı. Özel öğretim kurumlarının nitelik ve niceliğinin artırılmasının, “Kalite odaklı” eğitim hizmetlerinin verilmesine katkı sağlayacağını söyleyen Selçuk, 2018-2019 eğitim öğretim yılında özel okullarda kayıtlı öğrencilerin toplam öğrenci sayısına oranının yüzde 8,72’ye ulaştığını belirtti. Bakan Selçuk’un bütçe sunumuna göre, örgün eğitim içerisindeki özel okul sayılarının toplam okul sayısına oranı yüzde 19,20 olarak gerçekleşti.

Bakan Selçuk, özel okullara yönelik teşvik ve dönüşüm programları sayesinde özel okul sayılarında “önemli bir artış” kaydedildiğini ifade etti. 2014-2015 eğitim öğretim yılında bin 603 olan özel lise sayısının 2018-2019 eğitim öğretim yılında 3 bin 589’a çıktığını bildirdi.

Selçuk’un sunumundan, özel okulların Türkiye’deki ağırlığını ortaya koyan bazı veriler şunlar:

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında Bakanlığımıza bağlı 2 bin 624 resmi anaokulu, 3 bin 635 özel anaokulu olmak üzere toplam 6 bin 259 anaokuluna ulaşılmıştır. Yine bu eğitim ve öğretim yılında resmi ve özel okul öncesine devam eden çocuk sayısında bir önceki yıla göre 63 bin 725 artış sağlanmıştır.

2023 Eğitim Vizyonunda yer alan, “Özel okullar ile resmi okullar arasındaki sosyal dayanışma ve bütünleşmeyi artırmak için ortak proje ve platformlar oluşturulacaktır” hedefi doğrultusunda resmi okullar ve özel okullar arasındaki iş birliği çalışmalarının desteklenmesi ve deneyimlerinin paylaşılmasına yönelik , “Hami Projesi” başlatılmıştır.

İlk defa 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında, “Ücretsiz Ders Kitabı Dağıtımı” kapsamına alınan özel okulların ders kitapları da ücretsiz olarak verilmeye başlanmış ve bu uygulamaya 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında da devam edilmiştir.

"Dindar gençlik" tartışması

MEB’in 2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tartışma yaşandı. Komisyonda söz alan HDP Milletvekili Garo Paylan, “Cumhurbaşkanı, ‘Dindar ve kindar bir gençlik’ söylemini bir kez daha yineledi ve ‘Dindar gençlik yetiştirmeliyiz’ dedi. Dindar gençlik yetiştirebilirsiniz ama bu nesil vicdanlı olmalı” ifadelerini kullandı. AKP milletvekilleri, Paylan’ın sözlerine tepki gösterdi. Komisyon Başkanı Lütfi Elvan’ın müdahale etmesi üzerine Paylan konuşmasına devam etti.