Çevre

Bakan Pakdemirli: Muğla'daki yangın kontrol altında, mücadele sürüyor

18 saatte kontrol altına alınan yangında ilk belirlemelere göre 350 hektarlık ala zarar gördü

11 Temmuz 2019 21:21

Muğla’nın Dalaman ilçesinde çıkıp, Fethiye'nin turistik Göcek Mahallesi'ne kadar yayılan orman yangını, ekiplerin yoğun çabası sonucu 18 saatte kontrol altında alındı. Yangında ilk belirlemelere göre 350 hektarlık ala zarar gördü. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının büyük oranda kontrol altına alındığını, ancak mücadelenin sürdüğünü söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Muğla'da çıkan orman yangınları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, "Yangın kontrol altında söndürme çalışmalarımız sürüyor. Can ve mal kaybımız yok ama bizi üzen ağaçlarımızın kaybolması." dedi.

Ne olmuştu?

Dalaman'ın Karacağaç Mahallesi'nde dün saat 16.00 sıralarında başlayan ve ardından Fethiye'nin Göcek Mahallesi'ne sıçrayan orman yangını yaklaşık 350 hektarlık alanda etkili oldu. Gece boyunca zaman zaman etkisini arttıran rüzgar nedeniyle sarp arazide gece boyunca devam eden orman yangını sabah saatlerinde rüzgarın dinmesi ile etkisini düşürdü. Sabah erken saatlerde helikopterlerin sık sık yanan alanlara sorti yapması sonucu yangının ilerlemesi durduruldu. Yangının kontrol altına alınmasının ardından Muğla'ya gelen Bakan Pakdemirli, sabah saatlerinde havadan denetim yaparak, çalışmalar hakkında bilgi verdi.