Gündem

Bakan Pakdemirli: Hatay'da yanan alanların tamamı yeniden ağaçlandırılacak

13 Ekim 2020 14:07

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'daki yangına ilişkin "Yanan alanların bir metrekaresi dahi başka bir amaçla kullanılmayacak ve tamamı yeniden ağaçlandırılacaktır. Tüm vatandaşlarımızı sadece Hatay'da değil, kendi illerinde de 11.11.2020 tarihinde 'Geleceğe Nefes' kampanyasında fidan dikmeye davet ediyorum" açıklamasını yaptıç

Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, Hatay'ın Samandağ ve Belen ilçelerinde çıkan orman yangınının herkesi derinden üzdüğünü bildirdi. Bu yangınlarda binlerce ağacı ve yaban hayatını kaybettiklerini kaydeden Pakdemirli, "Kimi vatandaşlarımızın evi, iş yeri veya eşyası zarar görürken, en büyük tesellimiz vatandaşlarımızın canına zarar gelmemesi olmuştur. Her iki yangının da söndürülmesinde canla başla çalışan orman yangınları ile mücadele ekiplerimiz başta olmak üzere, bizlerle birlikte olan vatandaşlarımıza, kurum ve kuruluşlarımız ile belediyelerimize gönülden teşekkür ediyorum" dedi.

"Hatay'da 5 milyon fidanın toprakla buluşması sağlanacak"

Pakdemirli, Türkiye'deki diğer yangınlarda olduğu gibi Hatay'daki yangınlarda da vatandaşların duyarlılığının takdire şayan olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Özellikle Belen yangını sonrası yanan alanların yeniden ağaçlandırılması amacıyla, ülkesine, toprağına, memleketinin yeşil dokusuna sahip çıkan ve bu maksatla kampanya başlatan kurum ve kuruluşlardan spor kulüplerine, belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına, sanat camiamıza ve bütün vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Öncelikle ifade etmek isteriz ki yanan alanların bir metrekaresi dahi başka bir amaçla kullanılmayacak ve tamamı yeniden ağaçlandırılacaktır. Yanan orman alanları Anayasa'mızın 169'uncu maddesi gereği yeniden ağaçlandırılmak zorunda ve Anayasal koruma altındadır.  2019 yılında ülke genelinde 333 milyon adet, Hatay ilimizdeki ormancılık faaliyetlerinden sorumlu olan Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü'nce 1 milyon 333 bin adedi Hatay ilimizde olmak üzere 13 milyon adet fidan toprakla buluşturulmuştur. Hatay ilimizde 2020 yılında yanan alanlarda da bir yıl içerisinde yaklaşık 5 milyon adet fidanın toprakla buluşturulması sağlanacaktır."

"Vatandaşlarımızı fidan dikmeye davet ediyorum"

Türkiye'de fidan dikim mevsiminin henüz başlamadığını, kasım ayı ile birlikte ilk fidanların dikilmesinin planlandığını belirten Pakdemirli, "Ayrıca her bir bölgemizin farklı iklim yapısı ve ekosistemi mevcut olduğundan bu alanların yeniden ağaçlandırılmasında hangi tür ve vasıfta fidanların kullanılacağını da Orman Genel Müdürlüğü'müz planlamakta ve hazırlıklarını yapmaktadır. Hatay ilimizde yanan alanların ağaçlandırılmasına katkı sağlamak isteyen vatandaşlarımızı her iki yanan alanda da 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü, Geleceğe Nefes kampanyası çerçevesinde bizimle birlikte fidan dikmeye davet ediyorum. Bu çalışmalara katkı sağlamak isteyen kurum ve kuruluşlarımız ile vatandaşlarımızın Orman Genel Müdürlüğü'müz ile koordineli olması, ağaçlandırma çalışmalarının başarısı açısından önem arz etmektedir. Bununla birlikte, ülkemizdeki orman yangınları konusunda duyarlılık gösteren tüm vatandaşlarımızı sadece Hatay'da değil; kendi illerinde de 11.11.2020 tarihinde 'Geleceğe Nefes' kampanyasında fidan dikmeye davet ediyorum" ifadesini kullandı.

Akşener: Milletimiz yangın felaketini bir rant felaketinin izleyeceğinden endişe duyuyor

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin bugünkü grup toplantısında onlarca eve sıçrayan orman yangınıyla ilgili iktidara sert eleştirilerde bulundu. "Türkiye bu yangınları dünyanın birinci maddesi yapmalıydı ama olmadı" ifadesini kullanan Akşener devamında şunları söyledi:

"Çünkü bunu yapmak için liyakat, devlet ciddiyeti, vatan sevgisi gerekir. Bu vesileyle vatan sevgisi gösterip alevlerle mücadele eden itfaiyelerimizi, orman işçilerini, sağlık görevlilerini tebrik ediyorum. Milletimiz yangın felaketini bir rant felaketinin izleyeceğinden endişe duyuyor.  Bir an önce ağaçlandırma çalışmaları yapıp milletin endişelerini giderin"

TIKLAYIN - Akşener: Sayın Erdoğan, millete 'sabret' diyeceğine önce git 500 milyon dolarlık uçağını sat