Ekonomi

Bakan Nebati: Enflasyonun ana sebeplerinden biri beklentiler

“Beklentilerdeki katılığın kırılmasını beraber sağlayacağız”

17 Mayıs 2022 13:47

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun ana sebeplerinden birinin de beklentiler olduğunu savunarak, "Beklentilerdeki katılığın kırılmasını beraber sağlayacağız" dedi.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) olağan genel kurulunda konuşan Nebati, amaçlarının enflasyonun Türkiye'de mutlak suretle kontrol altına alınması ve hedeflere gelmesi olduğunu belirterek, "bunu bizimle birlikte hareket edenlerle yapacağız" dedi.

Nebati,  "Enflasyon beklentilerindeki katılığın kırılmasını önümüzdeki dönemde beraber sağlayacağız. Milleti enflasyon baskısı altında ezdirmemek için tüm adımları atmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Enflasyonla mücadele konusunda "hassas ve kararlı" olduklarını ifade eden Nebati, "Beklentilerdeki bozulma ve dışsal faktörlerden kaynaklanan fiyat artışlarının vatandaşlara asgari yansımasının adımlarını atıyoruz" diye konuştu.

TIKLAYIN - Bakan Nebati'den konut fiyatları için belediyelere çağrı: Yerel yönetimler de destek verirse özellikle İstanbul'da bu yıl içinde konut ihtiyacını karşılarız