Ekonomi

Bakan Nebati'den enflasyon açıklaması: Önümüzdeki dönemde yapısal politikalarla fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir

"Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır"

04 Temmuz 2022 14:15

Hazine ve Maliye Bakan Nureddin Nebati, haziran ayında yıllık yüzde 78,6'ye ulaşan enflasyon oranını değerlendirdi. Sosyal medyadan paylaşımda bulunan Nebati, başta tarım ve enerji olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki artışın enflasyon artışında etkili olduğunu belirtti.

Nebati "Önümüzdeki dönemde rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir" dedi.

TIKLAYIN: Emekli ve memurlara yapılacak zam oranı belli oldu

TIKLAYIN: TÜİK: Enflasyon haziranda yıllık yüzde 78,6'ya yükseldi

Nebati'nin paylaşımları şöyle:

"Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur.

Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır

Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır.

Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 oranında, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık.

Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir."