Politika

Bahçeli: AYM ya kapatılmalı ya da yeni baştan yapılandırılmalıdır

AYM Başkanı Arslan, Erdoğan'ın da katıldığı törende, AYM'ye uyulmasının zorunluluk olduğunu dile getirmiş; bu açıklamalar iktidar ve ona yakın taraflar tarafından sert tepkiyle karşılanmıştı

09 Şubat 2024 15:12

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin Kuruluşunun 55. yıl dönümü kutlama etkinliklerinde Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'ın dünkü açıklamaları nedeniyle, ''AYM artık milli güvenlik sorunudur. AYM ya kapatılmalı ya da yeni baştan yapılandırılmalıdır.'' dedi. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından Bahçeli de Çağlayan Adliyesi'ne yapılan silahlı saldırıya ilişkin CHP'yi hedef göstererek, "CHP'den bir yol olmayacağı anlaşılmıştır. Bugünkü CHP, "DEM"lenmek ile kalmamış kriz ve kargaşaya düşmüş. Kapanın elinde kalan bir partiye bürünmüştür. Çağlayan Adliyesi'ne saldıran, polislerimizin zamanında müdahalesiyle ölü ele geçiren 2 teröristin kimler tarafından savunulduğu, bu alçaklardan birisinin cezaevindeyken yazdığı mektubu Meclis'te okuyan CHP'nin kim olduğu deşifre olmuştur." diye konuştu. 

MHP'nin Kuruluşunun 55. yıl dönümü kutlama etkinliklerinde konuşan Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkan yerler şöyle: 

"Muhterem misafirler, medyamızın güzide temsilcileri hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bugün MHP'nin 55. kuruluş yıldönümüdür. Uğurlu olsun İnşallah. İlkelerimizden ve vatan sevgimizden ödün vermedik. Tuzaklar kuruldu, çizgimizden yine sapmadık. Niyaz ederim ki Allah hepimizin hafiyetini, keyfiyetini ihsan buyursun. MHP'nin kuruluşunun 55. yıldönümü nedeniyle düzenlediğimiz anma törenine hoş geldiniz.

Gazze'de katledilen bebekler, masum insanlar Uluslararası toplumun acıklı halini gözler önüne sermiştir. Hazırladığımız insanlığın huzur projesiyle aslında huzurun hürriyet gibi bir insan hakkı olduğu belgelenmiştir. Türk dünyası ekseninde yeşeren ümitlerin her alana yayılarak, Türk birliğinin bu yüzyıl içinde muhakkak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Devir artık Türk devridir..  2053'te lider ülke ve süper güç Türkiye'nin inşasını uzun vadeli stratejik hedef olarak görüyoruz 55 yıldır söylediğimiz şudur; güçlü MHP, gelen Türkiye demektir. Gelen Türk asrıdır. Geleceğin gücü Türkiye Cumhuriyeti'dir.  Diyebiliriz ki MHP,  Türk siyasetinin ilerleyiş kolu, itfihar kutludur. Türk'ün ve Türk milletinin kaderi neyse MHP'nin de kaderi aynısıdır. 55 yıldır, dildeyiz, dilekteyiz. Dava ve iddia sahibi olmanın sorumlulukları vardır. 

CHP'yi hedef aldı

CHP'den bir yol olmayacağı anlaşılmıştır. Bugünkü CHP, "dem"lenmek ile kalmamış kriz ve kargaşaya düşmüş. Kapanın elinde kalan bir partiye bürünmüştür. Çağlayan Adliyesi'ne saldıran, polislerimizin zamanında müdahalesiyle ölü ele geçiren 2 teröristin kimler tarafından savunulduğu, bu alçaklardan birisinin cezaevindeyken yazdığı mektubu Meclis'te okuyan CHP'nin kim olduğu deşifre olmuştur.

Anayasa Mahkemesi, milli güvenlik sorunudur. Böyle gidemez! verdiği skandal hak ihlalleri kararlarıyla iç huzuru ve barış ortamını sarsan ve kaos üretim merkezi olduğunu teyit eden AYM, ya kapatılmalı ya da yeni baştan yapılandırılmalıdır. Ülkemize operasyon çekilmektedir. 31 Mart'ta operasyon maşalarına hesap sorulacaktır. CHP'nin yeni adresi Kandil'dir. DEM, CHP'Yİ tehditlerle zincire vurmuştur. Özgür Bey erkenden havlu atmış, nihayet çuvallamıştır. Cumhur İttifakı devlete sahip çıkacaktır.  1 Nisan'da "DEM"lenen değil, devleşmiş bir Türkiye'ye uyanacağız."

Gündeme alınmasını ve bir sonuca ulaşmasını istediklerini söyleyen Bahçeli, 9 öncelikli konu başlığını da açıkladı.

Bahçeli'nin sıraladığı 9 öncelikli ana başlık şu şekilde:

1- Yeni bir Anayasa yazımı

2- Devlet ve toplum düzenini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle tam manasıyla uyumlu hale getirecek yasal düzenlemeler yapılmalıdır

3- Nimet ve külfet dengesini isabetle kuracak bir vergi reformu hayata geçirilmelidir

4-Büyükşehir belediye kanunu, il idaresi kanunu, ve köy kanunu yeni ihtiyaçlar ve idarenin bütünlüğü çerçevesinde ele alınmalıdır

5- Terörle mücadeleye eklemlenen ve bölücüğün etkisiz haline getirecek milli bir strateji oluşturulmalıdır

6- Toplumsal şiddete sıfır tolerans gösterecek bir mücadele planı hazırlanmalıdır 

7- Etik ve ahlaki ilkeleri kapsamında toplumsal yozlaşmaya sebep olan sosyal medya başta olmak üzere, dizi, filmlere ekonomik sömüreç çarkını döndüren fırsatçılara, inanç istismarına çanak tutan merdiven altı yapılara etkin denetimler uygulanmalıdır

8- Başta İstanbul olmak üzere şehirlerimizin altyapıları güvenli hale getirilmeli ve mevcut riskli yapıların dönüştürülmesine hız verilmelidir

9- Devlete yuvalanan, varlığımızı ve birliğimizi riske atan hala aktif olan FETÖ benzeri her türlü yapının kararlılıkla üstüne gidilmelidir

TIKLAYIN-MHP, 9 ilke çerçevesinde 100 maddelik seçim beyannamesini açıkladı

 

AYM Başkanı Zühtü Arslan ne dedi? 

Arslan, törende şunları söyledi: 

"Elbette Anayasa Mahkemesinin kararlarını ve Anayasa hükümlerini beğenmeyebilir, bunlara katılmayabiliriz. Ancak bir hukuk devletinden katılmasak da bu kararlara uyulması anayasal bir zorunluluktur. Nitekim Anayasa'mızın 153. maddesine göre Anayasa Mahkemesi kararları kesin olup yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Esasen Anayasa'da 153'üncü madde diye bir madde olmasaydı da bu sonuç değişmeyecekti. Zira ihlal kararlarının icrası sadece Anayasa'nın 153'üncü maddesinin bir gereği değildir. Kararların uygulanması aynı zamanda ve her şeyden evvel Anayasa'nın hepimizi bağlayan ve kullandığımız yetkilerin meşruiyetini sağlayan bir toplum sözleşmesi olmasının, bu sözleşmeye sadakat yükümlülüğünün ve ahde vefa ilkesinin zorunlu bir sonucudur."

Akçil'in imzası olan Danıştay kararları

Akçil'in başkanı olduğu Danıştay 10. Daire, müze olan Ayasofya ile ilgili karara imza atmıştı. Daire, Ayasofya'yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, ibadete açılması önündeki engeli kaldırdı.

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla feshedilmesi kararı da Akçil’in başkanlığını yaptığı Danıştay 10. Daire tarafından hukuka uygun bulunmuştu.

TIKLAYIN - Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan AYM Başkanı Arslan'a yanıt