Gündem

Bahçeli: Kötü ve kötürüm niyet sahipleri ayaklarını denk almalıdır

"Hâlâ kıyıda köşede karanlık senaryolarla meşgul olan Bizans’ın varisleri ne yaparsa yapsın, vatan tektir, adı Türk’tür,

26 Ağustos 2022 14:54

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Kötü ve kötürüm niyet sahipleri ayaklarını denk almalıdır" dedi. 

Bahçeli, Malazgirt Zaferi'nin 951'inci yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

"Malazgirt Ovası'nda yalnızca iki ayrı ordu, yalnızca iki ayrı devlet karşılıklı olarak mevzilenmemiş, bunlardan çok daha önemlisi hak ile batıl, iman ile ihanet karşı karşıya gelmiştir. Nitekim Malazgirt Meydan Savaşı analitik bir akılla ve derinlemesine bir bakışla incelendiğinde, siyasi, askeri, kültürel, toplumsal ve dini boyutları açısından tamamen birbiriyle ters düşmüş iki medeniyetin nasıl bir mücadele halinde olduğu, nasıl bir cepheleşme içinde yer aldığı bariz şekilde görülebilecektir. Malazgirt Zaferi haklı davalarına inanmış tertemiz yüreklerin, şehadeti peşinen kabullenmiş yüce gönüllerin, mazluma dost, zalime düşman kesilmiş kahraman neferlerin unutulmayacak, unutturulmayacak destanıdır."

Sultan Alparslan'ın "Ben kendimi Allah'a adadım, benim için şehitlik de muzaffer olmak da bahtiyarlıktır." sözünün esasen paslı kilitleri söküp atan, köhne engelleri yıkıp aşan inanmışlığın tezahür ve temin kuvveti olduğunu savunan Bahçeli, şu açıklamalarda bulundu:

"Bizans'ın asker sayısı ve silah teknolojisi konusundaki üstünlüğü kutlu ecdadımızın aklı, ahlakı, azmi ve anıtlaşmış cesareti karşısında elbette tutunamamış, nihayetinde bozgun kaçınılmaz hale gelmiştir. 26 Ağustos 1071'de Anadolu coğrafyası asıl ve ebedi sahiplerine kucağını açmış, işgal ve ilkellik son bulmuştur.

Hâlâ kıyıda köşede karanlık senaryolarla meşgul olan Bizans'ın varisleri ne yaparsa yapsın, vatan tektir, adı Türk'tür, 951 yıldır namusumuza ve mukaddesat onurumuza emanettir, dahası asla terk edilmeyecektir. Hiçbir makus oyun, hiçbir menfur tuzak Malazgirt'in şanına leke düşüremeyecektir."

"Kötü ve kötürüm niyet sahipleri ayaklarını denk almalıdır"

Zaferlerin geride kalmış, tarihin bir anında donmuş ve durmuş olmadığını vurgulayan Bahçeli, "Sultan Alparslan'ın ve kahraman ecdadımızın Anadolu topraklarına diktiği var oluş ve bağımsızlık fideleri çınarlaşmış, milletimizin ve mazlum toplumların tamamını gölgesine almıştır. Bizans'ın ve kirli emellerinin dirilmesi için faal halde olanlara hatırlatırım ki, Malazgirt Zaferi'nden sonra düşmanı önüne kattığı gibi vatan topraklarından sürüp çıkaran taarruz şuuru hâlâ milletimizin vicdanında kor gibi durmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, bu nedenle "kötü ve kötürüm niyet sahiplerinin ayaklarını denk alması gerektiğinin" söyleyerek, "951 yıl önce üzerinde yaşadığımız topraklara kardeşliğin ve kader ortaklığının tohumları saçılmış, asırlar içinde de kökleşmiştir. Çok şükür kökümüz sağlam, önümüz aydınlıktır." ifadelerini kullandı.

"Bilinmelidir ki, vatanın bedeli şehadet ve gazilikle ödenmiştir"

MHP Genel Başkanı Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti:

"Malazgirt Zaferi'nden Büyük Taarruz'a kadar geçen asırlar içinde adımız, anımız ve acımız bir olmuş, birlikte gülüp birlikte ağlamanın asalet ve hissiyatı büyük Türk milletiyle vücut bulmuştur. Bilinmelidir ki, vatanın bedeli şehadet ve gazilikle ödenmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle Türk tarihinin her bir döneminde, milli bekanın muhafazası için emsalsiz sorumluluklar üstlenmiş, en çetin imtihanları sabır ve vatanperverlikle geçmiş kahramanlık nişanesi aziz ecdadımızı hürmet ve rahmetle yad ediyorum.

Malazgirt Zaferi'nin 951'inci yıl dönümünde Büyük Hakanımız Sultan Alparslan'a, kahraman neferlerimize, Büyük Taarruz'un 100'üncü yıl dönümünde de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, ülkü arkadaşlarına ve muhterem şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmetler niyaz ediyorum. Zafer günümüz mübarek olsun. Vatanımız sonsuza kadar var olsun."