Dünya
Deutsche Welle

Baden-Württemberg İçişleri Bakanı'ndan Erdoğan'a yanıt

Baden-Württemberg İçişleri Bakanı Strobl, Stuttgart'taki Afrin protestosuna tepki gösteren bir Türk'e polis tarafından kötü muamelede bulunulduğu gerekçesiyle Almanya'yı eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi.

11 Nisan 2018 12:44

Almanya’nın Stuttgart kentinde Afrin operasyonunun protesto edildiği bir eylemi protesto eden Yusuf Ünsal adlı Türk'e polis tarafından kötü muamelede bulunulduğu yönündeki eleştirilere Baden-Württemberg eyaleti İçişleri Bakanı Thomas Strobl'dan yanıt geldi. Strobl, suçlamalar üzerine Alman polisini eleştiren Ankara'ya tepki gösterdi.

Strobl, Stuttgarter Zeitung ve Stuttgarter Nachrichten gazetelerine yaptığı açıklamada, bu eleştirileri kesinlikle kabul etmediğini belirterek, "Polisimizin ve yaptıkları işin arkasındayım” dedi. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Strobl, Almanya’nın bir hukuk devleti olduğunu belirterek diğer ülkelerde yaşanan çatışmaların Almanya’ya taşınmasını kesinlikle kabul edemeyeceklerini söyledi.

Strobl, bir hukuk devletinde olması gerektiği gibi, söz konusu olaya ilişkin hukuki sürecin devam ettiğini sözlerine ekledi. Storbl, bu süreçte devlete ait kurum ve kuruluşların tutumunun bağımsız mahkemeler tarafından incelendiğini dile getirdi.

dpa'nın haberine göre, Stuttgart polisi tarafından Pazartesi yapılan açıklamada, Cumartesi günü yaklaşık 30 Kürt'ün katıldığı bir gösteri sırasında "hakaretler ve tartaklama" yaşandığını belirtti. Açıklamayı kaynak gösteren dpa, "provokatör olarak çevreyi rahatsız eden 39 yaşındaki Türk kökenli bir Alman'ın polis tarafından yakalanarak kimlik tespiti yapıldığı" bilgisini paylaştı. Söz konusu kişinin polise mukavemet göstermesi üzerine "yere yatırıldığı” fakat "kesinlikle kötü muamelede” bulunulmadığı ifade edildi. Bu kişi hakkında polise mukavemet gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Erdoğan ve Yıldırım tepki göstermişti

Stuttgart'taki Afrin gösterisini protesto etmek isteyen Yusuf Ünsal'a polisin "kötü muamelede bulunduğu” şeklindeki haber üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazar günü Yusuf Ünsal’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmişti.

Ardından Başbakan Binali Yıldırım, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ünsal’ın Alman polisi tarafından yere yatırılarak gözaltına alınmasını eleştirerek, "Teröristlere değil de, teröriste karşı çıkan vatandaşımıza şiddet uygulayan Alman polisini şiddetle kınıyor, ‘Ölümüne Erdoğan' diye haykıran kardeşimizin gözlerinden öpüyorum” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Salı günü AKP'nin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, konuyu gündeme getirerek, "Bizi üzen şey şudur; Alman makamları, polisleri terör örgütüne bu kadar yumuşak davranırken, o terör örgütünün karşısındaki bir samimi Türk vatandaşına bu zulmü niye yapar? Onlar terör örgütü yandaşları olarak gösterilerini rahatça yapabiliyor ama öbür tarafta ona karşı çıkan bir Türk vatandaşı rahatça engellenebiliyor” diye konuşmuştu.

Anadolu Ajansı'na konuşan Ünsal, konuyu mahkemeye taşıyacağını söylemişti.

DW,dpa/JD,CÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştirDeutsche Welle