Politika

Babacan, DEVA Partisi'nin ilk mitinginden Erdoğan'a seslendi: Engellemeye rağmen Gaziantep burada; ey Beştepe, görüyor musun!

DEVA Partisi'nin Gaziantep mitinginin Demokrasi Meydanı'nda yapılmasına valilik izin vermemişti

21 Mayıs 2022 17:31

T24 Haber Merkezi

DEVA Partisi, Demokrasi Meydanı'nda yapılması valilik tarafından engellenen ilk mitingini Gaziantep, Kalealtı’nda yaptı. Mitinge katılım yoğun olurken; Genel Başkanı Ali Babaca partisinin ilk mitinginde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslendi ve "Engellemeye rağmen Gaziantep burada, ey Beştepe" görüyor musun" dedi.  

Babacan, ekonomik sorunlardan iktidarı sorumlu tutarak, cebinden 200 lira çıkardı ve “Paramızı pul ettiler, pul. Şu para var ya, şu para 200 lira. Demokrasimizi de ekonomimizi de güçlendirdiğimiz dönemde tedavüle çıkmıştı. O günkü değeri 123 dolardı. Bugün kaç dolar? 12,5 dolar. Hiçe döndü, pula döndü. Memleketi düşürdükleri durumun özeti bu" diye konuştu. 

Babacan'ın açıklamasından satır başları şöyle: 

"DEVA'nın ilk mitingine engel olacakmış. Antepli zahmet çeksin, mitinge gelemesinmiş! Gaziantep bu oyuna gelir mi! Ne yaparlarsa yapsınlar boş! Mitingimizi ulaşımı en zor yere göndermeye çalıştılar ama Gaziantep burada! Ey Beştepe, görüyor musun, duyuyor musun! Biz dimdik ayaktayız. Siz meydanlarla nutuklar atıp içeride başka işler tutarsınız! 

"Mitingimizin günü Adana'da Gençlik Şöleni yapıyorlar"

Bizim partimizin kuruluş tarihi 9 Mart 2020. 2020'nin Şubat ayında bu ülkede ilk pandemi vakası görülmüş. Daha sonra açıklandı bu. Bunlar tuttular, onu sakladılar bizim partimizin kuruluş töreninin olacağı gün gecenin 1'inde açıkladı. İlk vaka açıklanmasını kuruluş günümüze denk getirdiler. Bugün 2 etti ama. Biz bu mitingimizi taa bayramdan önce bütün Gaziantep'e duyurduk. Demokrasi Meydanı'nda 21 Mayıs 2022'de saat 17.00'de buluşuyoruz dedik. Demokrasi Meydanı'nı vermediler, burayı yaptık tamam. Sonra Cumhurbaşkanı ne yaptı? Sen tut aynı gün aynı saatte Gençlik Şöleni yap. Mayıs ayında. başka gün mü bulamadın arkadaş? Başka gün buldun da başka saat mi bulamadın Adana'da Gençlik Şöleni yapıyorsun? Nedir alıp veremediğiniz bizim partimizle? Kıskanıyorlar, belli! 

"Siz DEVA'yı engellemeyi ancak rüyanızda görürsünüz"

Yeni yasa ile 'DEVA'nın işi bitti' dediler. Bütün köşe yazarlarını ortaya saldılar. Biz de ne dedik? Seçim masa başında kazanılmaz, meydanda kazanılır dedik. Hodri meydan dedik. İstediğiniz kadar seçim yasasını değiştirin, valiliği maşa olarak kullanın. Siz DEVA'yı engellemeyi ancak rüyanızda görürsünüz. 

"Emaneti teslim almaya geliyoruz"

Sayın Erdoğan'a sesleniyorum. Duy, Gaziantep'i dinle. Krizlerin ortağı Bahçeli'yi de yanına al! Gaziantep ne diyor? Yeter artık diyor. Demokrasi, atılım diyor. Tüm Türkiye artık değişimin vakti geldi diyor. Bak Gaziantep'e, DEVA gümbür gümbür geliyor. Yurdun dört bir yanında iktidara yürüyoruz, emaneti teslim almaya geliyoruz. Seçim günü hep beraber mührü damgaya vuracağız. Tüm barajları yıkacağız. Hep beraber başaracağız! Milletin vicdanına güveniyorum. 

Biz neredeyiz? Biz çocuğuna harçlık veremeyen annelerin yanındayız. Torunlarına hediye alamayan dedelerin yanındayız. 2500 lira maaşla ihtiyaçlarını karşılayamayan emeklilerin yanındayız. Açlık sınırının altında geçinmeye çalışan işçinin yanındayız. Hayat pahalılığı karşısında inleyen dar gelirli vatandaşların yanındayız. Dükkanda masraf olmasın diye elektriğini açamayan esnafın yanındayız. Gübre, tohum, mazot fiyatları altında ezilen çiftçinin yanındayız. Ekmeğinin peşinde koşan kurye arkadaşlarımın yanındayız. Kendilerini 'çıkar telefonunu' denilen, yarınlarını başka ülkelerde aramaya başlayan gençlerin yanındayız. Cep yakan fiyatlar yüzünden tek öğünle karnını doyurmaya çalışan öğrencilerin yanındayız. Beraat ettikleri halde hakları iade edilmeyen KHK'lıların yanındayız. Ayrımcılığa uğrayan tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Konumumuz budur. 

Daha önce yaptık yine yaparız; daha önce yaptık daha iyisini yaparız. 

Biz buradayız, iktidardakiler nerede? Sabah akşam hikaye anlatıyorlar. Bırak hikayeyi marul olmuş 10 lira ya! Pazarda tane ile meyve sebze satılıyor. Etiketlere yarım kilo fiyatı yazılıyor ya! Ekonomiyi batırdınız batırdınız. Bir yandan da ülke sınırlarını kevgire döndürdünüz! Milyonlarca insanı hesapsız, kitapsız sınırlardan bu ülkeye aldınız. Her yerden geliyorlar. Gelmeye de devam ediyorlar. Daha geçen aylarda binlerce Afgan Türkiye'ye giriş yaptı. Hepsi erkek, hepsi genç. Hükümete soruyorum; siz ya bu ülkenin Hudut güvenliğini sağlayamıyorsunuz ya da Amerika ile anlaşıp Taliban'dan kaçanları Türkiye'ye yığıyorsunuz. Hangisi doğru?

"Faizi de enflasyonu da patlattın"

2018'de yetkiyi bana verin faiz de enflasyon da düşecek demedin mi? İkisini de patlattın! 4 yıl oldu. Aklına gelip de yapamadığı hiçbir şey yok, tek imzayla yapıyor. Karneyi koyalım ortaya. O karnede hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, derin yoksulluk, işsizlik var.  

"Erdoğan kendini Beştepe'ye hapsetti"

Sayın Erdoğan artık sokağı görmüyor. Kendini Beştepe'ye hapsetti. Gördüğü tek fatura, tek komşusu yok. Vatandaşın anası ağlıyor ya. Haberi yok. Adana'dasın, atla gel Antep'e, sokaklarda bir tur atalım. 

Bunlar bazılarının varlığına varlık kattılar. Memleketi eski karne günlerine döndürdüler! Kurtuluş Savaşı günlerindeki yokluğa mı geri dönüyoruz? Siz bu insanları savaş günlerinin yokluğuna mahkum ediyorsunuz; sonra sabredin, şükredin diyorsunuz! Bu ülkeyi bu hale siz düşürdünüz! Ortada Beştepe yapımı 'yerli ve milli' bir kriz var. Ama bunlar esnafı suçlu göstermeye çalışıyorlar. Fahiş etiketlerle mücadele edeceğiz diyorlar, sen önce kendinle mücadele et. Enflasyonun sebebi sensin. 

"Bizim gibi enflasyon yaşayan yok!"

Bütün dünyada enflasyon var diye milleti aldatmaya çalışıyorlar. Bizim gibi enflasyon yaşayan yok! Dünyada petrol fiyatları 20 dolardan 150 dolara çıkarken biz enflasyonu tek haneye indirdik. İnsan arayıp Ali Babacan sen zamanında bunu nasıl başardın diye sormaz mı? Ne diyor, ben imza atmasam bir şey yapamazdı diyor. Madem hikmet imzada, hadi at o imzayı da enflasyonu bir düşür! 

Peki, niye dolar patladı? Merkez Bankası Başkanı laf dinlemiyor dedi, görevden aldı. Talimatlar yağdırmaya başladı. 130 milyar dolarlık döviz rezervini sattı 1 Ocak 2019'da başladı, 2020 Eylüle kadar. Yanında damat vardı. 

"Bahçeli 2001 krizinde de hükümete ortaktı"

Bir yanında her konuşmasında öfke nöbeti geçiren, hakaret etmeden konuşamayan krizlerin ortağı Bahçeli, diğer yanında 28 Şubatçı Perinçek var. 3'ü kafa kafaya verdi adalet, dış politika, sığınmacı, eğitim krizi her krizi çıkardılar. 

Bahçeli 2001 krizinde de hükümete ortaktı. Bankaları batırdılar, esnafı borca gömdüler. Yazar kasa fırlatıldığında Bahçeli'nin ofisi o binadaydı. 

"Bizim kadar çözüm üreten bir başka parti yok"

Biz her alanda çözüm üretiyoruz. Her şeyin başı güven diyoruz. Bizim kadar çözüm üreten bir başka parti yok.

Güven nasıl kazanılır özetleyeyim;

Konuşunca doğruyu söyleyeceksin. Enflasyon yüzde yüz elli iken gidip de yüzde 50 60 diye açıklatmayacaksın TÜİK'e. Söz verince tutacaksın. Emanete hıyanet etmeyeceksin. Hukukla, adaletle hareket edeceksin. Dürüst, ehliyetli ve liyakatli kadrolarla çalışacaksın. Her kararını istişare ile alacaksın. Ben ekonomistim diyerek ekonomiyi batırmayacaksın. Şeffaf olacaksın. Arka kapıdan Merkez Bankası dövizleri satmayacaksın. Her zaman hesap vermeye hazır olacaksın. 

"Son 5 ayda en az 30 milyar dolar daha döviz yaktılar"

“Şu ortadan yok edilen meşhur 130 milyar dolar meselesini ilk gündeme getiren genel başkan benim. Bir yıldır soruyorum. Bu dövizi ne yaptınız diyorum. Sayın Erdoğan’dan bir cevap duydunuz mu? Çünkü cevap veremez. Yaptığı doğru olsaydı, hesaptan kaçmazdı. Dahası arka kapıdan döviz satmaya hâlâ devam ediyorlar. Şu son 5 ayda en az 30 milyar dolar daha döviz yaktılar. Yazık günah. Durmak bilmiyor. Madde bağımlılığına döndürdü işi. Zararlı alışkanlık bataklığına girdiler.”

"200 lira tedavüle çıktığında 123 dolardı, bugün 12,5 dolar"

“Paramızı pul ettiler, pul. Şu para var ya, şu para 200 lira. Demokrasimizi de ekonomimizi de güçlendirdiğimiz dönemde tedavüle çıkmıştı. O günkü değeri 123 dolardı. Bugün kaç dolar? 12,5 dolar. Hiçe döndü, pula döndü. Memleketi düşürdükleri durumun özeti bu.”

"Hedefimiz, herkesin eşit ve birinci sınıf vatandaş olduğu Türkiye"

“Bizim bir Türkiye hedefimiz var. Eksik gedik değil, tam demokratik Türkiye. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin eşit ve birinci sınıf vatandaş olduğu bir Türkiye. Herkesin insan onuruna yakışır bir hayat yaşayacağı Türkiye.”

"Ülkemizi öfkeye teslim etmeyeceğiz"

“Ülkemizi asla öfkeye teslim etmeyeceğiz Türkiye’yi barışın, huzurun, özgürlüğün limanına sağ salim yanaştıracağız. Haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik son bulacak. Ayrımcılık, torpil son bulacak. Kamuda mülakatı kaldırıp atacağız. Adaleti biz tesis edeceğiz.”

"Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçeceğiz"

“Hukuku biz ayağa kaldıracağız. Demokrasimizi biz yükselteceğiz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçeceğiz. Bu pahalılık, bu yoksulluk, bu baskı dönemi bitecek. Özgür ve zengin bir ülke olacağız.”

"DEVA Partisi varsa umut vardır"

“Sakın unutmayın kardeşlerim. DEVA Partisi varsa umut vardır. DEVA Partisi varsa adalet vardır. Güven bizde. Çözüm bizde. Anahtar bizde. Türkiye’nin demokrasi maratonunu hep beraber koşacağız. Yerle bir ettikleri demokrasimizi hep beraber ayağa kaldıracağız. Umudu hep beraber yükselteceğiz. Heyecanımızı hiçbir zaman yitirmeyeceğiz. Bu iş çözülecek. Az kaldı.”