Gündem

Azerbaycan'da "20 Ocak Katliamı" anması

"Bağımsızlık tarihinde önemli bir dönüm noktası"

20 Ocak 2019 22:38

Azerbaycan'da 20 Ocak 1990'da Bakü'nün Azadlık Meydanı'nda başlayan eylemlerde Sovyetlerin müdahalesi ile hayatını kaybedenler anıldı. Azerbeycanlıların "bağımsızlık sembolü" olarak gördükleri anma gününe binlerce kişi katıldı.

Mezarlara kırmızı karanfiller bırakan vatandaşlar, hayatını kaybedenler için dua etti. 

Yerel saatle 12.00'de de Azerbaycan için savaşan bütün hayatıı kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşu boyunca Hazar Denizi kıyısındaki gemiler, metro trenleri, otobüsler korna çaldı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de devlet erkanıyla Şehitler Hiyabanı'nda düzenlenen törene katıldı. 

Azerbaycan Milli Marşı çalınan törende Aliyev, Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk bıraktı.

"Bağımsızlık tarihinde önemli bir dönüm noktası"

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, büyükelçilik çalışanları, Bakü'deki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri de Şehitler Hiyabanı'nı ziyaret etti.

Büyükelçi Özoral, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 20 Ocak'ın Azerbaycan'ın bağımsızlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu, aynı zamanda dünya tarihine kara bir gün olarak geçtiğini söyledi. 

20 Ocak 1990'da Bakü'de çok büyük bir katliamın gerçekleştirildiğini ifade eden Özoral, "Bağımsızlığın bedeli verilen canlar. Azerbaycan uğruna hayatını feda etmiş olan bütün bu kahraman insanları saygı ve minnetle anıyoruz. Onların açtığı yolda Azerbaycan bağımsızlığını kazandı ve bugünkü kalkınma seviyesine geldi. Bakü Büyükelçiliği olarak şehitliği ziyaret ettik.

Buradaki Türkler olarak bunu her sene yapıyoruz ve kendimize borç biliyoruz. Çünkü biz Azerbaycan'ı da vatanımız olarak biliyoruz. Vatanımızın bağımsız olduğunu ve güzelleştiğini görmek bize gurur veriyor. Bu gururu bize sağlayan da şehitlerimiz. Onlara minnettarız." şeklinde konuştu. 

"Kanlı Ocak"

1990 yılının başlarında, Ermenilerin artan toprak taleplerine ve Sovyet yönetimine tepkilerini göstermek isteyen binlerce Azerbaycanlı, Bakü'nün Azadlık Meydanı'na akın etti ve uzun süreli mitinglere başladı.

Mitingleri dağıtmak amacıyla 20 Ocak'ta Bakü'nün çeşitli bölgelerine giren Sovyet ordusu, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 150'ye yakın sivili öldürdü, yüzlerce kişiyi de yaraladı.

Hayatını kaybedenler yüzbinlerin katılımıyla, gözyaşları içinde kırmızı karanfillerle bugünkü adıyla, Şehitler Hiyabanı'na defnedildi.