Gündem

HDP Sözcüsü: AYM, bugün usul esaslarını ayaklar altına alarak aslında vereceği olan nihai kararı açıkladı

05 Ocak 2023 15:10

HDP Sözcüsü Ebru Günay, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), HDP'nin Hazine yardımı hesabına geçici bloke koyması kararıyla ilgili olarak, "AYM, bugün usul esaslarını ayaklar altına alarak aslında vereceği olan nihai kararı açıkladı. Bu nihai karar da AKP'nin seçim çalışmalarına yatırım yapmaktır" dedi. 

Günay, yaptığı açıklamada, "Bu karar meşruiyetten yoksundur, hiç bir izahatı yoktur. Türkiye halklarının nezdinde mahkum edilmiştir, kabul edilemez bir karardır. Mahkemenin adil karar vermesi yönünde engeller olduğunu bir kez daha göstermiştir" diye konuştu. Günay,  "Bütün Türkiye kamuoyu çok iyi biliyor ki son birkaç aydır çok ciddi bir siyasi baskı oluşturarak partimize yönelik bir algı süreci yaşatılıyor. AYM, bu siyasi baskılara göre karar vermiştir. Daha önce iki kez bunu yaptı. Şimdi Hazine yardımının yapılmasına birkaç gün kala talebi işleme alması, üstüne böyle bir kararın çıkması mahkeme üyelerinin açık siyasi baskı altında olduğu izlenimini doğrulatmakta" ifadesini kullandı. 

Günay, şunları kaydetti:

"Mahkemenin adil karar vermesi yönünde engeller olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bütün Türkiye kamuoyu çok iyi biliyor ki son birkaç aydır çok ciddi bir siyasi baskı oluşturarak partimize yönelik bir algı süreci yaşatılıyor. AYM, bu siyasi baskılara göre karar vermiştir.

"Bugün AYM, iktidarın seçim kampanyasının aleti olmuştur"

Bugün AYM, iktidarın seçim kampanyasının aleti olmuştur. Partimize açılan kapatma davası 2021'de MHP'nin kongresinden bir gün önce kendilerine kongre hediyesi olarak açıklanmıştır. İktidarın demokrasi düşmanlığı olarak tarihteki yerini de almıştır. Birkaç ay sonunda sonuçlanması beklenen bir davaya ilişkin verilen bu karar, AYM'nin kendi anayasal varlığını yok sayan, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir karar olarak, siyasi bir karar olarak tarihe geçmiştir.

Süregelen bir davanın ortasında alınan bu karar mahkeme üyelerinin nasıl baskı altında olduğunu ve siyasi nefretin boyutunu gözler önüne sermektedir. Ülkenin demokrasi tarihine büyük kara leke olarak geçen bu karar, Hazine yardımı seçimlere birkaç ay kala Türkiye'nin üçüncü büyük siyasi partisine değil ÖSO çetelerine, beşli çeteye, ranta ve talana gitsin kararıdır.

Herkesin bilmesi gereken şudur, mafya ile iltisaklı, rant ve talan ilişkilerine batmış, milliyetçi hamasetten başka bir şey bilmeyen siyasi nefreti köpürtenler ülkenin yarınına ilişkin hiçbir fikri olmayanların muradını yerine getirenler halk nezdinde mahkum olmuşlardır.

Partimizi güçsüz bırakmak, seçim çalışmasını yürütmesini engellemek, kolumuzu kanadımızı kırmak isteyenlere birkaç sözümüz var buradan.

"Bizim pusulamız, Türkiye halklarıdır"

Partimizi tanımayanlar, yılların direniş geleneğinden bihaber olanlar, devlet ocaklarında kurulan ve büyütülen, ayakkabı kutularından, ranttan beslenen partiler halkın gücünün ne olduğunu bilemezler. Bizim pusulamız ve en büyük hazinemiz omzunda boya sandığıyla seçim otobüsümüzün peşinden koşan çocuğun gözlerindeki ışıltı, zafere kalkan parmaklarındaki coşkudur. Bizim gücümüz seçim sabahı ekmek arasına peynir koyarak sandık sandık gezen annelerdir. Bizim seçim coşkumuz geceden sabaha sokak sokak afiş, bayrak çalışması yürüten gençlerdir... Bizim pusulamız, Türkiye halklarıdır.

Halkın artık yeter değişim istiyoruz diyen çığlığıdır. Bizim için en büyük Hazine yardımı, bu davaya gönül veren milyonlardır, emekçi halkımızdır. Bu karar milyonların vicdanında yok hükmündedir.
Bu karar, bizi yıldıramayacak, aksine faşizme karşı olan öfkemizi daha da büyütecektir. Şimdi daha inançlı ve kararlıyız, şimdi daha mücadeleciyiz. Bizler daha büyük geliyoruz. Bizler özgürlük ve demokrasiyi mutlaka getireceğiz. İktidarlar ve onun faşist baskıları mutlaka kaybedecektir.

HDP, Türkiye halklarının umudu ve geleceğidir. Hiçbir baskı ve zor bizi yıldıramaz. Mutlaka kazanacağız, halkımız, dost düşman bunu böyle bilsin. HDP, Türkiye'de demokratik geleceği inşa edecek. AYM bugün usul esaslarını ayaklar altına alarak aslında vereceği olan nihai kararı açıkladı. Bu nihai karar da AKP'nin seçim çalışmalarına yatırım yapmaktır."