Çevre

Aydın ve Çanakkale’den sonra sıra Marmaris’e geldi: “Gökova Körfezi’nin katledilmesine izin vermeyeceğiz”

CHP’li Erbay: Köylülerin bir kulübe bile yapmasına izin verilmeyen bir alana jeotermal enerji santrali kurulmak isteniyor

18 Ekim 2019 19:48

T24

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Gökova Körfezi yakınlarında ‘jeotermal arama ruhsatlı sahada, kaynak arama amaçlı sondaj yapılması’ izni verilmesiyle ilgili bir açıklama yapan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, “Marmaris Çamlı Mahallesi’nde jeotermal arama çalışmaları Gökova Körfezi ve çevresine geri dönüşü olmayan zararlar verecektir. Bu karar bir an önce iptal edilerek, ülkemizin cennet köşesi olan bu bölgemizin talan edilmesi durdurulmalıdır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde 28.08.2019 tarihinde yayınlanan ER 3372969 sayılı ruhsatla verilen sondaj izninin enerji santrali hedeflemediği veya hedeflemeyeceği iddia edilse de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafında verilen izin yazısında, ‘jeotermal enerji santrali’ ifadesinin yer aldığını belirten Erbay, “Proje dosyasında arama faaliyetinin kaplıca ve sera amacıyla yapıldığı yazmaktadır. Ancak bu arama ruhsatı izninin jeotermal enerji santrali kurulması için verildiği ortadadır. Sondaj ruhsatı izni Marmaris Çamlı Mahallesi’ne 3 kilometre uzaklıkta 2000 m2’lik bir alanı kapsamaktadır. Çıkarılacak suyun sıcaklık derecesine göre 750 metre derine kadar sondaj yapılabilecektir. Bu da yeraltı sularının dengesinin bozacak ve doğal yaşamı olumsuz yönde etkileyecektir. Gökova Körfezi gibi dünyanın dört bir yanından turistlerin geldiği bu cennet köşesini yok edecektir.  Daha önce birçok bölgede kurulan jeotermal enerji santrallerinin doğaya, çevreye, tarıma ve en önemlisi de insan sağlığına yönelik tehditleri ve verdiği zararlar açık bir şekilde ortada dururken Marmaris’te böyle bir ruhsatın verilmesi kabul edilemez.” şeklinde konuştu.

"Sondaj çalışmaları doğal örtünün yok olmasına ve o bölgede bir çamur havuzunun oluşmasına neden olacaktır"

Gökova Körfezi’ne yapılacak bir termik santralin bölgeye telafisi olmayacak zararlar vereceğinin ifade eden CHP’li Erbay şöyle devam etti:

“Bakanlık tarafından izin verilen alan, aynı zamanda Bakanlık tarafından korunması gereken bir alan. Projenin yapılacağı Gökova Körfezi ‘Özel Çevre Koruma’ bölgesi olması nedeniyle yurdumuzda doğal yapının korunduğu nadir bölgelerden birisidir Bu bölge uluslararası anlaşmalarla koruma altındadır. Sondaj izni verilen alanın statüsüne baktığımızda ‘mevcut özellikleri korunacak alan’ olduğu görülmektedir. Bu alanda yapılaşma yasağı vardır. Köylülerin bir kulübe bile yapmasına izin verilmeyen bir alana jeotermal enerji santrali kurulmak istenmektedir. Diğer yandan bu alan orman kanununa göre ‘orman alanı sayılan yerler’ kapsamındadır.  Proje raporunda her ne kadar “ekolojik peyzaj, kültürel ya da diğer değerleri için özel koruma altına alınmış ve projeden etkilenebilecek alanlar bulunmadığı’ iddia edilse de sondaj noktasına 450 mesafedeki Boncuk koyu, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin kırmızı listesiyle korunan Kum Köpek Balığı’nın, Akdeniz Havzası’ndaki sayılı alanlarından biridir. Sondaj çalışmaları sırasında kurulacak şantiye arama sahasındaki doğal örtünün yok olmasına ve o bölgede bir çamur havuzunun oluşmasına neden olacaktır. Yeraltı sularının dengesi bozulacak dolayısıyla da doğal yaşam etkilenecektir. Diğer yandan bu proje ile birlikte bölgede turizm, tarım, hayvancılık, arıcılık gibi bölge insanımızın geçim kaynakları zarar görecek, köylülerimize büyük ekonomik zararlar verecektir.