Gündem

Aydın'da Sinem Kaya'yı katleden Dinçer Özden, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

14 Mart 2023 22:01

Aydın'ın Efeler ilçesinde, 2 Ekim 2020 tarihinde "ayrı yaşadığı dini nikahlı eşi" 33 yaşındaki Sinem Kaya'yı "sığındığı kuaförde" 7 kurşunla katleden 42 yaşındaki Dinçer Özden ve birlikte yaşadığı 44 yaşındaki Gülizar Kavçin hakkında Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar çıktı. Tutuklu sanık Dinçer Özden'e 'tasarlayarak öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, tutuksuz yargılanan Gülizar Kavçin'e ise 'tasarlayarak öldürmeye yardım etme' suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Güzelhisar Mahallesi 41'inci Sokak'ta oturan 2 çocuk annesi ev kadını Sinem Kaya, 2 Ekim 2020'de saat 14.00 sıralarında, çöp dökmek için evden çıktı. Kaya, bu sırada aynı sokakta bulunan bir iş yerinden çıkan, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan ve bir süredir ayrı yaşadığı "dini nikahlı eşi" Dinçer Özden'in kendisine doğru geldiğini fark etti. Bunun üzerine Kaya, elindeki çöpü fırlatıp, kaçarak, sokaktaki bir kuaför dükkanına sığındı. Peşinden gelen Dinçer Özden, belinden çıkardığı tabancayla Kaya'ya 7 el ateş etti.

Vücudunun çeşitli yerlerinden vurulan kadın yaralandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaşamını yitirdiği belirlenen Kaya'nın cesedi, polis ve savcının olay yerindeki incelemenin ardından Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin morguna kaldırıldı. Özden ise olay sonrası tutuklandı.

Soruşturmanın ardından Dinçer Özden hakkında, dini nikahlı eski eşi Sinem Kaya'yı 'tasarlayarak öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, sevgilisi Gülizar Kavçin hakkında ise 'tasarlayarak öldürmeye yardım etme' suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame Aydın 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Dinçer Özden, Sinem Kaya'nın yakınları ve iki tarafın da avukatları katılırken, tutuksuz yargılanan Gülizar Kavçin katılmadı. Sinem Kaya'nın yakınları, sanığın cezalandırılmasını isteyerek şikayetlerini yeniledi. Dinçer Özden ise hakimin son sorusuna pişman olduğunu söyledi. Mahkeme, tutuklu sanık Dinçer Özden'e 'tasarlayarak öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, tutuksuz yargılanan Gülizar Kavçin'e ise 'tasarlayarak öldürmeye yardım etme' suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. (DHA)