Gündem

Avukat Zeycan Balcı'nın belini kırmakla yargılanan polis, 3 yıl sonra hâkim karşısına çıktı

09 Aralık 2019 16:47

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat Zeycan Balcı'nın, 2016’da ÇDH’li avukatlar için yapılmak istenen basın açıklamasında belini kıran polis Murat A. ilk kez hâkim karşısına çıktı. Duruşmada, Balcı; “Bazen rahatsız oluyorum sakat kaldım demeye. Bu ülkede meslektaşım Tahir Elçi bir basın açıklamasında katledildi” ifadelerini kullandı. Katledilen avukatların tek tek isimlerini söyleyen Balcı, katledilen meslektaşlarının faillerin dahi bulunamadığını vurguladı.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre Çağlayan'da bulunan İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmesi beklenen dava solunun küçük olması nedeniyle duruşma 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Avukatlar Sendikası yetkilileri, Ankara ve İzmir Barosu üyelerinin de yer aldığı yüze yakın avukat katıldı.

Polisler avukatların koltuğuna oturdu

Sanık polis Murat A. ve Zeycan Balcı’nın da hazır bulunduğu duruşmanın ilk dakikalarında davayı takip eden polislerin avukatların oturması gereken yerlere oturması nedeniyle tartışma yaşandı. Hâkimin müdahalesiyle polisler oturdukları yerden kaldırıldı. 
 
Ardından sanık polis Murat A. savunma yaptı. Olayın olduğu tarihlerde çevik kuvvet ekibinde görevli olduğunu söyleyen A, “Olay günü bizim grup istirahattaydık. 2 grup tedbirdeydi. Adliyenin C kapısının önünde merdivenlerin üst kısmındalardı. Müdahale olduğu sırada biz araçtaydık. Amirim telsizden anons yapıp müdahale olduğunu söyledi. Bizi çağırdı.  Bizde gittik. Müdahale bitmişti. Tedbir amaçlı gittik. Biz gittiğimizde olay bitmişti. Benim elimde herhangi bir kalkan yoktu. Benim grubuma ait olay yerinde personelde yoktu. Benim müdahale ettiğime dair herhangi bir ispat yoktur” dedi.

Bilirkişi raporu

Hâkimin, “Bilirkişi raporuna ne diyorsunuz?” şeklindeki soruya sanık Murat A. “Raporda kesin bir şey yoktur. Benim fotoğrafım yollanmış bilirkişiye” şeklinde yanıt verdi. Hâkim daha sonra dava dosyasındaki görüntüleri göstererek, “Bu sen misin?” diye sordu. Murat A, “Hayır hakim bey. O görüntülerdeki ben değilim. Ben orada telsiz dinliyorum. Oradaki kişiler de benim grubumda değildir. Müdahalede bulunmuyoruz” diye cevap verdi.
 
Murat A.’nın müdahale bittikten sonra olay yerine gittiğini söylemesine üzerine söz alan Balcı’nın avukatı, “Olay bittikten sonra gittiğinizi söylüyorsunuz. Zeycan Balcı halen merdivende bekliyor muydu?” diye sordu.
 
Soru üzerine Murat A., bir grup avukatın dağıldığını ancak Balcı’nın da aralarında olduğu bazı avukatların merdivenlerde beklediğini aktardı. Bunun üzerine avukat, “Peki Zeycan Balcı’ya o sırada müdahale edilmiş miydi?” diye bir soru daha yöneltti. Sanık Murat A., “Evet müdahale edilmişti” dedi. Tekrardan söz alan avukat, “Beli kırılan insan halen bekliyor öyle mi?” diye sordu. Murat A., bu soruya yanıt veremedi. Avukatların soru yöneltildiği sırada sanık Murat A. sık sık öfkelenerek, sesini yükseltmesi dikkati çekti.

"Emri verenlerin de olması gerekirdi"

Ardından konuşan Zeynep Balcı, davaya katılmak istediğini ve sanıktan şikâyetçi olduğu belirtti. Duruşma salonu önünde beklediği sırada sanığın gizlice salona alındığını aktaran Balcı, “Onun değil benim korunmam gerekir” dedi. Balcı’nın konuşmasına müdahale etmek isteyen mahkeme heyetine Balcı, “Sanık savunmasında bağırıp durdu. Ona müdahale etmediniz. Gerçekten insaf diyorum” diyerek tepki gösterdi. “Türkiye’de ilk kez basının gözleri önünde adliye bir avukatın belinin kırıldı” diyen Balcı, “Bana ayağıyla vuran karşınızdaki polis. Ne yazık ki emri verenlerinde olması gerekirdi. Ancak değiller” diye konuştu.

"Meslektaşlarım katledildi"

İşkence sonucu sakat kaldığını ifade eden Balcı, “Bazen rahatsız oluyorum sakat kaldım demeye. Bu ülkede meslektaşım Tahir Elçi bir basın açıklamasında katledildi” diye konuştu. Katledilen avukatların tek tek isimlerini söyleyen Balcı, katledilen meslektaşlarının faillerin dahi bulunamadığını vurguladı.

6 savcı değişti

Soruşturmanın 3 yıl sürdüğüne dikkat çeken Balcı, soruşturma sürecinde 6 savcının değişmesini ise manidar bulduğunu aktardı. Balcı, “İşkence yapan polisi bilirkişi teşhis etti. İşkenceyle sakat bırakıldığımda Ali İsmail Korkmaz ve 2008 yılında Metris Cezaevi’nde uğradığı işkence sonucu hayatını kaybeden Engin Çeber aklımdan hiç çıkmadı” ifadelerini kullandı.

"Defalarca vurdu"

Olay günü yaşananları ise Balcı şu şekilde anlattı: “Olay günü 18 meslektaşımızın yargılandığı davadaydık. Dava bitti. Bir arkadaşımla ana bina dışına çıktığımda arkadaşlarımın basın açıklaması yaptığını gördüm. Merdivenlerde oturuyorlardı. Bende onların yanına gidip oturdum. Oturur oturmaz kalkanlı polisler etrafımızı sardı. Ancak beni bir kalkanla darp etmedi. Sanık polisin ayaklarıyla defalarca vurdu vurdu. İnsanlık dışıydı. Aralıksız tekmeledi. Bağırdım, bağırdım, bağırdım. Amirleri, ‘çekilin’ dedi. Korkunç bir ağrı hissettim. Ayaklarımı oynattım felç mi kaldım diye. Adliyenin ambulansını vermediler. Arkadaşlarım ambulans çağırdı. Arkadaşlarıma kalkarım ambulansa giderim dedim. Ancak kalkamadım. Belden aşağımı hissetmiyorum. Okmeydanı Hastanesi’ne götürüldüm. Bir polis aradı. ‘Onu Okmeydanı’na götüremezsiniz. Şişli Etfal’e götüreceksiniz’ dediler. Ancak bizler bunu kabul etmedik. Evde günlerce yattım. Günlerce kustum. Çok zor günler yaşadım. Daha sonra ise çelik korse dönemi başladı. İki kızım var. O süreçte çocuklarım ve benim için bir travma olarak geçti. Sürekli belim ağrıyor. Bu ağrı ile 3,5 yıldır boğuşuyorum. Beni tekmeleyen huzurunuzdaki polis evindeki yakınındaki kadınlarına aynı muameleyi reva görüyor mu? Görmesin, onlara bile kıyamam çünkü ben önce insanım.”
 
Zeycan Balcı’nın müşteki olduğu davayı 100’ün üzerinde avukat takip etti. Türkiye’nin çeşitli illerinden barolar da davaya müdahillik talebinde bulundular. 

Bilirkişi, polis Murat A.'yı tespit etmişti

Yapılan bilirkişi incelemesinde, Balcı’ya vuran polis memurunun Murat A. olduğunun tespit edildiği ifade edilmiş ve “Görüntüler, fotoğraflar, bilirkişi raporları ve tanık beyanlarıyla, İstanbul Adliyesi önünde oturma eylemi yapan İstanbul Barosu’ndaki avukatlara başsavcı talimatıyla müdahale edildiği sırada, şüpheli polis memuru Murat A’nın zor kullanma yetkisinde sınırı aşarak Balcı’ya tekme attığı, tekme sonucunda kemik kırığı oluşacak şekilde yaralanmanın meydana geldiği, böylece şüphelinin atılı suçu işlediği anlaşılmıştır” denilmişti. Polis memuru Murat A. ifadesinde, fotoğraftaki kişinin kendisi olmadığını söylemiş ve “Başsavcı talimatıydı. Kesinlikle tekme atmadım” demişti.