Gündem

Avukat İrem Çiçek: Ergenekon ve Balyoz davalarının mahkeme kayıtları, üzerine 'boş kayıt' yapılarak silindi

Müfettiş, kayıtların dava hâkimlerinin talimatıyla silindiğini söylemiş

10 Ekim 2018 12:00

Avukat İrem çiçek, “kumpas davaları” olarak  dile getirilen Ergenekon ve Balyoz davalarında, mahkeme kayıtlarının, üzerine “boş kayıt” yapılarak silindiğini, Hâkimler Savcılar Kurulu’nda “kurtarma” işlemi yapıldığını ileri sürdü.

Çiçek, "Müfettiş, Balyoz ve Ergenekon hâkimlerinin talimatıyla görüntüleri silmek için üzerine salonun boş görüntüsünün kaydının çekildiğini aktardı" diye konuştu.

Cumhuriyet'ten Hakan Dirik'in haberine göre babası da kumpas davalarının mağduru olan Avukat İrem Çiçek, Ergenekon ve Balyoz yargılamalarının mahkeme kayıtlarına ulaşmak istedi. Kumpas yargılamalarını yürüten hâkimlere yönelik 'FETÖ' soruşturmalarının yürütüldüğü dönemde kendisi de ifade verirken görüntülerin HSK’de olduğunu öğrenen Çiçek, bunun üzerine 2016 yılında yaptığı başvuruyla davaların görüntü kayıtlarını istedi.

Görüntü kayıtlarının silinmesi için salonun boş görüntülerinin kayıt edildiğini, bununla ilgili soruşturma açıldığını öğrenen Çiçek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Kumpasçılara dokunulmadı!"

“Davaların görüntü kayıtlarını istedikten sonra HSK’den bir müfettişle görüştüm. Görüntü kayıtlarını ‘kurtardıklarını’, kendisinin elinde olduğunu belirtti. Kendilerinin de bu konuda soruşturma yürüttüklerini belirterek bizim de ifademize başvurdular. Görüntü kayıtları tarihi önem taşıyor. Müfettiş, Balyoz ve Ergenekon hâkimlerinin talimatıyla görüntüleri silmek için üzerine salonun boş görüntüsünün kaydının çekildiğini aktardı. Ancak yine de büyük kısmını kurtardığını söyledi. ‘Henüz soruşturma yürüyor’ denilerek kayıtlar verilmedi. Şimdi bazı görüntü kayıtlarının bazı avukatlarda olduğunu biliyoruz. Ama kayıtları, baştan sona tamamı kimsede yok. Eğer görüntüler silindiyse belki de hiçbir yerde yok. Gerçekten tamamı ellerinde mi, değil mi bilemiyorum."

Tasfiyenin inşası

FETÖ üyesi olduğu ortaya çıkan yargı mensuplarına ilişkin yargılamaların yalnızca örgüt üyeliği üzerinden sürdürüldüğünü dile getiren Çiçek, darbe sürecinin göz ardı edildiğini kaydetti. Çiçek, “Yalnızca örgüt üyeliğinden dava açıldığı için genelde 7 yılla yargılanıyorlar. Oysa bu kişiler, 15 Temmuz’a giden süreçteki tasfiye ve terfileri inşa eden isimler” dedi.