Gündem

Avrupa Konseyi'nde Osman Kavala için özel oturum; "acil konular" gündeminde ele alınacak

30 Eylül 2023 14:04

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Yargıtay’ın, Gezi Parkı gösterileri nedeniyle yargılanan Osman Kavala ile ilgili kararı onamasına tepki gösterirken, AKPM’nin 9-13 Ekim’de genel kurul toplantılarında bu konuda özel bir oturum düzenlemek için hazırlandığı bildirildi. Özel oturumda Kavala’nın mahkûmiyeti "acil konular gündeminde" ele alınacak. 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Yargıtay’ın, Gezi Parkı gösterileri nedeniyle yargılanan Osman Kavala ile ilgili kararı onamasına tepki gösterirken, AKPM’nin 9-13 Ekim’de genel kurul toplantılarında bu konuda özel bir oturum düzenlemek için hazırlandığı bildirildi.

Kavala ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Bu karar, delil olmadan insanları mahkûm etmenin yargıda norm haline geldiğinin en çarpıcı göstergesi olmuştur" dedi. AKPM Türkiye raportörleri İngiliz John Howell ve Avusturyalı Stefan Schennach, Yargıtay kararını "şaşkınlık ve hayal kırıklığı" ile karşıladıklarını açıkladı.

Konsey "ihlal süreci" başlatmıştı

Karar gazetesinin haberine göre; Yargıtay kararıyla ilgili "dehşete" düştüklerini belirten raportörler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kavala ile ilgili kararının uygulanması için gerekli tüm çabayı göstermeye devam edeceklerini bildirdi.

Açıklamada "Biz ve Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına uymaları ve tüm sanıkların (Gezi davası) serbest bırakılması için Türk yetkililere baskı yapmaya devam edeceğiz" denildi.

AİHM daha önce aldığı kararda Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmederek, Ankara’nın Kavala’yı vakit geçirmeden tahliye etmesini istemişti. AİHM kararına rağmen Kavala’nın tahliye edilmemesi üzerine Avrupa Konseyi’nin karar organı Bakanlar Komitesi, Ankara aleyhine üyelikten atılmayı da gündeme getiren "ihlal süreci" başlatmıştı.

Bu arada AKPM’nin genel kuruldaki oturumun ardından raportörlerin kaleme alacağı bir karar tasarısı oylanacak. 9-13 Ekim’deki toplantılar sırasında 2023 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’nün sahibi belli olacak.

Çekya'nın başkenti Prag'da toplanan 5 kişilik AKPM ödül komitesi, Kavala ile birlikte Polonya’daki insan ve kadın hakları aktivisti Justyna Wydrzynska ile Ukraynalı insan hakları savunucusu Yevgeniy Zakharov’u da üç kişilik listeye almıştı.

Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü, AKPM, Vaclav Havel Kütüphanesi ve Çekya’daki sivil inisiyatif platformu Charta 77 Vakfı tarafından 2013 yılından bu yana her sene Avrupa'da insan hakları ve sivil toplumun gelişmesi için çalışan önemli şahsiyetlere veriliyor.

Ne olmuştu?

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanık Osman Kavala'yı, TCK'nin 312/1 maddesi gereğince, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmış, "siyasal veya askeri casusluk" suçundan ise beraatine hükmetmişti.

Heyet, sanıklar Can Atalay, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Ayşe Mücella Yapıcı ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçundan 18'er yıl hapisle cezalandırılmalarına ve bu suçtan tutuklanmalarına karar vermişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını hukuka uygun bulmuştu.

Sanıklardan Can Atalay, 14 Mayıs'taki 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde TİP'ten Hatay milletvekili seçilmiş, bunun üzerine avukatları yargılamanın durması ve tahliyesine yönelik Yargıtay'a başvuru yapmıştı. 

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater'e verilen 18'er yıl hapis cezalarını onadı.