Dünya

Avrupa Konseyi Başkanı Michel, "Orban endişesi" nedeniyle görevinden ayrılmaktan vazgeçti

Michel'in bu kararı, Orban'ın Ukrayna için 50 milyar Euro'luk destek paketini bir kez daha bloke etmesinin beklendiği AB liderlerinin kritik toplantısından altı gün önce geldi

27 Ocak 2024 10:40

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, görevinden erken ayrılma planlarından vazgeçti. Bunun nedeninin Macaristan Başbakanı Victor Orban'ın bu göreve gelmesinden duyulan endişe olduğu bildirildi. 

Michel'in bu kararı, Orban'ın Ukrayna için 50 milyar Euro'luk destek paketini bir kez daha bloke etmesinin beklendiği AB liderlerinin kritik toplantısından altı gün önce geldi.

Michel, üç hafta önce yaptığı bir açıklamada Avrupa Parlamentosu milletvekili olmak için aday olacağını açıklamıştı. Ancak dün Facebook'ta yaptığı açıklamada, "medyanın yoğun ilgisi" ve Avrupa kurumu dışından gelen bazı "aşırı tepkiler" karşısında bir kez daha düşündüğünü söyledi.

Bu karar, üye devletlerin yeterince hızlı bir şekilde halef bulamaması halinde Orban'ın Temmuz ayından itibaren başkan olabileceği spekülasyonlarına yol açmıştı. AB kurumlarının liderleri, Haziran ayındaki Avrupa seçimlerinden sonra belirlense de bu süreç aylar sürebiliyor ve AB kuralları uyarınca altı aylık dönem başkanlığını yürüten ülke, bir başkan seçilememesi durumunda görevi devralıyor. 

Macaristan'ın yılın ikinci altı ayında dönem başkanlığını üstlenmesiyle birlikte bu durum Orban'ın başkanlığına yol açacaktı.

Michel, "Bu kararın bizi görevimizden alıkoymasını, bu kurumu ve Avrupa projemizi baltalamasını ya da Avrupa Konseyi'ni bölmek için herhangi bir şekilde kötüye kullanılmasını istemiyorum" dedi.