Gündem

AVCILAR SAHİLİNİN KİRLETİLMESİNE ÇEVRECİLERDEN TEPKİ 

  Haber-Kamera: İhsan DÖRTKARDEŞ-İSTANBUL DHA Sıcak hava ve uzun bayram tatilinin etkisiyle sahiller piknikçilerle dolup taşarken, geride bırakılan çöpler, mangal külleri çevre sakinlerini isyan ettiriyor

25 Ağustos 2018 14:01

 

Haber-Kamera: İhsan DÖRTKARDEŞ-İSTANBUL DHA
Sıcak hava ve uzun bayram tatilinin etkisiyle sahiller piknikçilerle dolup taşarken, geride bırakılan çöpler, mangal külleri çevre sakinlerini isyan ettiriyor.  Avcılar Çevre Kültürünü Geliştirme ve Eğitimi Afet Yardım Derneği (AVCEDER) Başkanı Kadriye Maraşlı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerinin daha etkin bir çalışma içine girmesi gerektiğini söyledi.
Özellikle hafta sonlarında sabah erken saatlerden itibaren piknikçilerle dolup taşan sahilde yasak olmasına rağmen mangal ve nargile için yakılan ateşlerden yükselen duman uzaktan bile görülürken, ertesi gün sabah saatlerinde günlük spor için sahile gelenler çöp yığınları görmekten yakındı. Çöp konteynerlerinin yetersiz kaldığı göze çarparken, piknikçilerin her yerde yaktıkları mangalların küllerinin rast gele bırarıldığı göze çarptı. Sokak hayvanları ve martılar günün ilk ışıkları ile birlikte çöpleri karıştırarak yiyecek bulmaya çalışırken,  İBB ekiplerinin gelmesi ile temizlik çalışmalarına başlandığı görüldü.
Avcılar Çevre Kültürünü Geliştirme ve Eğitimi Afet Yardım Derneği (AVCEDER) Başkanı Kadriye Maraşlı, İstanbul\'daki sahillerde görülen kirliliklere İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerinin etkili müdahale etmesi için defalarca çağrı yaptıklarını,  ancak henüz bir sonuç alamadıklarını söyledi. Sahilde tek söz sahibinin İBB olduğunu belirten Maraşlı, “Kadınlarımız, çocuklarımız dolaşamıyor, nefes alınamıyor. Denetimsizlik var. Lütfen buna çare bulunsun\" dedi.


Görüntü Dökümü:
-Sahilde piknik yapanlar 
-Mangal ile nargile için yakılan ateşlerin dumanı
-Dolup-taşan çöp konteynerleri 
-Atıklardan beslenen martılar ve sokak hayvanları
-Sabah sporu yapanlar ve çevre kirliliğine ilişkin röportajları
-Kadriye Maraşlı\'nın açıklamaları
-Detaylar
 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir