Gündem

Atatürk'ü yağmurdan korumak için büstüne şemsiye tutan çocuklara ödül verildi

Çocuklar, "Atatürk'ü yağmurdan koruduğumuz için çok mutluyuz" demişlerdi

05 Ekim 2017 19:59

Edirne'de merkeze bağlı Tayakadın Köyü'nde bulunan Şehit Cem Havale İlkokulu'nda "Atatürk ıslanmasın" diye büstüne şemsiye tutan birinci sınıf öğrencileri Damla İnceoğlu, Dilay Büyükkılıç ve Masal Cam, ödüllendirildi. Antalya Kemer İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Gül, şemsiye tutan öğrencilere ve 13 sınıf arkadaşına tablet bilgisayar götürdü.

7 yaşındaki Damla İnce, aynı yaştaki Dilay Büyükpiliç ile ikinci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Masal Su Cam, yağmur yağışı sırasında çıktıkları teneffüs sırasında okul bahçesinde bulunan Atatürk büstünün ıslandığını görünce, şemsiye tutarak yağmurdan korumaya çalıştı. Öğrencilerin büste şemsiye tutması bir veli tarafından fotoğraflanarak sosyal medya hesabından paylaşıldı.

TIKLAYIN- "Atatürk'ü yağmurdan korumamız lazım' dedim, şemsiyemi verdim; biz biraz ıslandık ama..."

Öğrencilerin bu davranışının basında yer alması üzerine duygulandığını ifade eden Antalya'nın Kemer İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Gül, onları ödüllendirmek istediğini belirtti. Bugün Antalya'dan Edirne'ye gelen Gül, okula giderek, Damla İnce, Dilay Büyükpiliç ve Masal Su Cam ile 13 sınıf arkadaşına tablet bilgisayar götürdü. Tablet bilgisayarların dağıtımına Gül ile birlikte Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Şube Müdürü Mustafa Taşkesen, Okul Müdürü Necmettin Kıyıcı, Köy Muhtarı Fevzi Ekmısır ile öğrenciler katıldı.

Okul müdürü Necmettin Kırcı, şunları söyledi:

"Geçen hafta 1 ve 2'nci sınıf öğrencilerimizin yağmur sırasında Atatürk'e, Atatürk heykeline karşı gösterdikleri güzel sevgi dolu, saygı dolu duygularını ifade eden bir fotoğraf paylaşımını Sayın Kemer Belediye Başkanımız basından görmüş ve çocuklarımızı ödüllendirmek için Antalya'dan buraya kadar gelmiş. Çocuklarımızın saf, temiz duyguları ile yapmış oldukları bu hareket, ülkemizdeki tüm halkımızı, hepimizi, Atatürk sevenleri duygulandırdı, onurlandırdı. Çocuklarımıza buradan bu temiz ve saf duygularla yapmış oldukları hareket için kutluyorum. Sayın Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'e çok teşekkür ediyorum, çocukları ödüllendirmeye geldikleri için."

Gül: Ata'mıza yağmur yağarken şemsiye tutmaları bizi duygulandırdı

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül de şu sözleri sarf etti:

"Türkiye'de hakikaten hafızalardan silinmeyecek bir havayı yaşadık. Bir fotoğraf gördük. Biz gerçekten duygulandık, 3 arkadaşımızın kendi yürekleri ve o saflıkları, yüreklerinin temizlikleri ile çıkıp burada Ata'mıza yağmur yağarken şemsiye tutmaları bizi duygulandırdı. Bizim bir tane ortak değerimiz var, o da Ata'mız. Biz Kemer Belediyesi ve Kemer halkı olarak her zaman Ata'mızın kurmuş olduğu güzel Cumhuriyete sahip çıkabilmek için, bütün gücümüzle mücadele veriyoruz. Ben bu 3 cıvıl cıvıl gencimize hediyelerini vereceğim ama onların tüm sınıflarına da hediye vereceğiz. Atatürk seven çocuklar yetiştirdiğiniz için öğretmenlere tekrar teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından Başkan Mustafa Gül, Atatürk büstüne ıslanmasın diye şemsiye tutan, Damla İnce, Dilay Büyükpiliç ve Masal Su Cam ile 13 sınıf arkadaşına tablet bilgisayar hediye etti. Köy Muhtarı Fevzi Ekmısır da çocuklara okuma seti hediye etti.

Atatürk'ün saçları ıslanıyor diye ağlamış

Törende duygulanıp ağlayan Dilay Büyükpiliç'in annesi ev hanımı Meral Büyükpiliç, kızıyla gurur duyduğunu söyledi. Meral Büyükpiliç, şöyle konuştu:

"O gün kızımın duyguları çok yoğundu. Atatürk ıslandı diye eve geldiğinde ağladı çocuk aklıyla. Ama çok güzel bir şey yaptılar. O gün iki teneffüs şemsiye tutmuşlar. Ben öğlende Dilay'ı almaya geldiğimde öğrendim, gurur duydum. O da yaptığından memnun. Atatürk'ün altın sarısı saçları ıslanmasın diye ağladı. Kolladım 'Anne koruduk anne' dedi.Tüm evlatlarımız böyle olsun. Devletine, milletine, Atatürk'üne sahip çıksınlar. Yani 7 yaşında olmasına rağmen çok gurur duydum onunla.".