Gündem

ASAT'ta 8 yıl çalışan 'sahte mühendis'e 7 yıl hapis, 930 bin lira ceza

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da 8 yıl önce Kamu Personel Seçme Sınavı'nı(KPSS) kazanıp Antalya Su ve Atıksu İdaresi(ASAT) Genel Müdürlüğü'nde elektrik mühendisi olarak işe başlayan İsmail Mehmet Aydın'ın, sahte diplomayla sınava girdiği ortaya ç

21 Aralık 2018 14:20

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA\'da 8 yıl önce Kamu Personel Seçme Sınavı\'nı(KPSS) kazanıp Antalya Su ve Atıksu İdaresi(ASAT) Genel Müdürlüğü\'nde elektrik mühendisi olarak işe başlayan İsmail Mehmet Aydın\'ın, sahte diplomayla sınava girdiği ortaya çıktı. Aydın, 7 yıl 3 ay hapis ve 930 bin 500 TL para cezasına çarptırıldı.
2010 yılında yapılan KPSS\'yi kazanan İsmail Mehmet Aydın, ASAT\'ta elektrik mühendisi olarak işe başladı. Amirleri tarafından takdir edilen ve bağlı bulunduğu şube müdürlüğünce kademesi yükseltilen Aydın\'ın, sahte diplomayla KPSS\'ye girdiği, geçen aylarda çalıştığı kuruma gelen faksla ortaya çıktı. ASAT\'ın konuyu yargıya taşımasının ardından İsmail Mehmet Aydın hakkında kamu kurum ve kuruluşlarını zarara uğrattığı gerekçesiyle \'nitelikli dolandırıcılık\' suçundan dava açıldı. Aydın\'ın işine de son verildi.
SANIK AVUKATI: MÜVEKKİLİMİN KURUMA VERDİĞİ EMEK YOK SAYILAMAZ
Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi\'nde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık İsmail Mehmet Aydın ve avukatı katıldı. Duruşmada, İsmail Mehmet Aydın\'a Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği tarafından verildiği iddia edilen \'mühendislik diploması\'nın sahte olduğu açıklandı.
Sanık avukatı, diplomanın bilgisayar ortamında hazırlandığını bunun da kuruma ibraz edildiğini belirterek, “Kurum tarafından bu belgenin sahteliği denetlenmemiştir. Sanığın işe girmesinden 8 yıl sonra bir faksla sahteliği ortaya çıkmıştır. Bu belgenin iğfal kabiliyeti yoktur. Bu durumda sanığın eyleminin dolandırıcılık olarak değerlendirilmesi düşünülemez. Ayrıca sanık 8 yıl boyunca emeği karşılığında kurum tarafından takdir edilmiştir. Bu nedenle kurumun verdiği maaşların zarar olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Müvekkilimin kurumdan aldığı para karşılıksız yardım değil, hizmet karşılığında alınan bir ücrettir. Kuruma verilen emek yok sayılamaz\" dedi.
\'ÇALIŞIRKEN HER GÜN ORTAYA ÇIKACAK DİYE HEP SIKINTI ÇEKTİM\'
Sanık İsmail Mehmet Aydın ise savunmasında bir hata yaptığını belirterek, “Keşke yapmasaydım. Pişmanım. Artık geriye çevireceğim bir şey değil. Üzgünüm, oldu bir kere. Çalıştığım süre içerisinde de her gün ortaya çıkacak diye, hep sıkıntı çektim\" diye konuştu.
Mahkeme başkanı duruşmanın bitirileceğini söyleyerek, sanık Aydın\'dan son sözünü sordu. Aydın, “Kurumda çalışırken hep takdir aldım. Şube müdürünce de yükseltildim. Görevlerimi layıkıyla yerine getirdim. Elimden geleni yaptım. Bir hata yaptım. Beraatımı istiyorum\" dedi.
7 YIL HAPİS, 930 BİN 500 TL PARA CEZASI
Mahkeme heyeti, İsmail Mehmet Aydın\'ı nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediğine kanaat getirerek, 7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca sanığı 930 bin 500 TL adli para cezası verdi.  Mahkeme, paranın 1\'er aylık aralıkla 24 taksitte ödenmesine karar vererek, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi.

FOTOĞRAFLI

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir