Gündem

Arsenalli ünlü futbolcudan kürtajı yasaklayan tasarıya karşı meslektaşlarına çağrı: Bu sadece kadınların meselesi değil

19 Mayıs 2019 11:44

T24

İngiliz takımı Arsenal’in ve İspanya Milli Takımı’nın savunma oyuncusu ünlü futbolcu Héctor Bellerín, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki muhafazakar Alabama eyaletinde, kürtajı çok istisnai durumlar dışında yasaklayan yasa tasarısının kabul edilmesine tepki göstermek için meslektaşlarına çağrı yaptı.

Kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajda, yaşananlara futbol endüstrisinden tepki verecek kimsenin olup olmadığını görmek istediğini söyleyen 24 yaşındaki  Bellerin, “Sanırım insanlar korkuyor. Bu sadece kadınların meselesi değil, her insan için geçerli. Eşitlik için mücadele veriyoruz ve bu erkeklerin de uğrunda mücadele etmesi gereken bir şey, bundan saklanamayız” dedi. Bellerin’in paylaşımına eski futbolcu Ian Wirght da destek verdi.

Alabama’da çok istisnai durumlar dışında kürtajı yasaklayan yasa tasarısı geçen hafta eyalet senatosunda kabul edildi. Kürtaj karşıtı olduğunu açık bir şekilde beyan eden Cumhuriyetçi Vali Kay Ivey tarafından imzalandığında yürürlüğe girecek olan yasa tasarısı, ABD'deki örnek yasaların hepsinden öteye geçerek, ceninin kalbinin atmaya başladığı andan itibaren ki bu genel olarak 6 haftaya denk geliyor, kürtajı yasaklıyor.

Tasarı ile A tipi suç kapsamına alınan kürtajı yapmaya niyet eden doktor 10 yıl, gerçekleştiren doktor ise 99 yıl hapis ile yargılanacak. Kadın ise ceza kapsamının dışında tutuldu.