Gündem

Araştırma: Türkiye, Avrupa'da en çok sigara içen ikinci ülke

Türkiye’de 15 yaş üstü kişilerde her gün sigara içme oranı yüzde 27,3

15 Ocak 2020 12:12

EUROSTAT verilerine göre Avrupa'nın en çok sigara içen ülkesi Bulgaristan oldu. Bulgaristan'ı ikinci sırada Türkiye ve Yunanistan takip etti. Türkiye’de 15 yaş üstü kişilerde her gün sigara içme oranı yüzde 27,3 oldu

Medya takibi kurumu Ajans Press, sigara ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve ITS Medya dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıl sigara ile alakalı basına 55 bin 320 haber yansıdığı tespit edildi. Medya takip kurumu, sadece 2020 yılı başından bugüne kadar çıkan haber sayısının ise 2 bin 578 olduğunu kaydetti. Ajans Press, medyaya yansıyan haberlerin içeriklerine göre analiz edildiğinde, sigara paketlerinin tek tipe dönüştürülmesi ve geçtiğimiz yıl yapılan zamların en fazla yansıma bulan haberler arasında olduğunun görüldüğünü duyurdu.

Ajans Press’in, EUROSTAT verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’de 15 yaş üstü kişilerde her gün sigara içme oranı yüzde 27,3 oldu. Avrupa’da en çok sigara içme oranı Bulgaristan’da görülürken, her gün bu ülkede  sigara içenlerin oranı yüzde 28,2 olarak kayıtlara geçti. Bulgaristan’dan ardından Yunanistan gelirken sigara içme oranının Türkiye ile aynı olduğu belirlendi. Üçüncü sırada ise Macaristan yer alırken yüzde 25,8’lik nüfusun sigara içtiği saptandı.