Gündem

(araç içi kameralarından yarış anı )- TEKNOFEST'TE MERAKLA BEKLENEN DEV YARIŞIN  KAZANANI KENAN SOFUOĞLU OLDU 

  Haber-Kamera: Enver ALAS - İbrahim MAŞE / İSTANBUL,DHA Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde dev yarış gerçekleşti

20 Eylül 2018 18:10

 


Haber-Kamera: Enver ALAS - İbrahim MAŞE / İSTANBUL,DHA
Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali\'nde dev yarış gerçekleşti. Festival kapsamında düzenlenen ve bir formula aracı, Solotürk F-16 uçağı, bir iş jeti, bir Kawasaki model motosiklet ile spor araçların katıldığı yarışı Kenan Sofuoğlu motosikletiyle 9,43\'lük derecesiyle kazandı. Yarış anı 7 aracın kamerasından kaydedildi.

TEKNOFEST \'YARIŞLARIN YARIŞI\'NA SAHNE OLDU
Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı ünvanına sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanının en büyük uçak pistlerinden birinde, birbirinden hızlı 7 araç aynı anda yarıştı. Yarışa dünyanın en hızlı otomobillerinden Red Bull Racing Formula 1 yarış aracından, SoloTürk F-16\'ya, özel jet Challenger 605, Aston Martin: The New Vantage, Lotus Evora 410 ve Kawasaki H2R\'den Tesla PL 1000DL\'ye kadar 7 sıradışı araç katıldı. Yarış pistlerinde ilk kez bir araya gelen araçların yarışı izleyicilere görsel bir şov yaşattı. 

Tarihi yarışta Kawasaki motosikleti AK Parti Milletvekili ve eski dünya motosiklet şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Tesla\'yı ünlü sürücü Emma Kimilainen, Formula 1 aracını ise takımın test pilotlarından Jake Dennis kullandı. 402 metrelik pistte gerçekleşen dev yarışı 9,43 saniyede tamamlayan Kenan Sofuoğlu kazandı. Sofuoğlu, formula 1 aracına 0.04 saniye fark atarak bu özel yarışın galibi oldu. Ayrıca Dünya Supersport Şampiyonası\'nı 5 kez kazanan Kenan Sofuoğlu da F16 ve Red Bull Racing Formula 1 aracıyla yarışarak hayalini gerçekleştirdi. 

KENAN SOFUOĞLU:  YARIŞ KARİYERİMİ SONLANDIRSAM DA HIZ TUTKUM SONLANMIŞ DEĞİL
Yarış öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Kenan Sofuoğlu, festivalin bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İlginç yarış ile esas amaçlarının yeni havalimanının tanıtımına katkı sağlamak olduğunu kaydeden Sofuoğlu, \"Selçuk Bey bizi buraya davet ettiğinde kendisine, motosiklet, F-16 uçağı ve formula 1 aracını yarıştırabileceğimizi söylemiştim. Bugün zor bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Dün yaptığımız deneme yarışında da çok yakın bir sonuç çıkmıştı. Yarış kariyerimi sonlandırsam da hız tutkum sonlanmış değil. Dün 330 kilometre hıza çıktım\" diye konuştu. 
Sofuoğlu, \"Özellikle burada Türkiye\'nin ses getirecek işler yaptığını dünyaya gösterebilmekten dolayı onur ve gurur duyuyorum. Tabiki bu yarış çok farklı bir yarış. Buradaki bir amacımız da gösteri yapmak\" dedi. 
Öte yandan yarış öncesi ve sonrası formula aracının drift gösterisi ile SoloTürk F16\'nın gösteri uçuşları nefes kesti. 

Görüntü Dökümü
----------------------
EK GÖRÜNTÜ
-Araç kameralarından yarış anı

GEÇİLEN GÖRÜNTÜ
-Yarışacak araçların görüntüleri
-Formula aracından detaylar
-Kenan Sofuoğlu\'nun motoru
-Diğer araçlar
-Pilotların araçlarına geçişi
-Yarış öncesi gösteri
-Drift gösterisi
-Pilotlara yoğun ilgi
-Kenan Sofuoğlu\'nun motosikletiyle yaptığı şov
-Dev yarışın görüntüsü
-Genel ve detaylar
-Yarışın görüntüleri


20.09.2018 - 14.18 Haber Kodu : 180920103

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir