Sağlık

Antibiyotik uzayda işe yaramıyor

NASA'ya göre başağrısı için alınan parasetamol ve enfeksiyon tedavisinde kullanılan antibiyotikler uzay ortamında iş görmüyor.

19 Nisan 2011 03:00

T24 - NASA'ya göre başağrısı için alınan parasetamol ve enfeksiyon tedavisinde kullanılan antibiyotikler uzay ortamında iş görmüyor.
 
NASA tarafından yapılan bir araştırmada, uzayda astronotların başları ağrıdığında parasetamol veya enfeksiyonu tedavi için antibiyotik alamayacakları ortaya çıktı.

NASA'nın Johnson Uzay Merkezi tarafından yapılan araştırmada, ilaçların etkisini uzayda derhal yitirdikleri belirlenirken, bunun dünyadan uzak ortamda yer çekiminin çok zayıf ve radyasyonun yüksek olmasından kaynaklanabileceği düşünülüyor.

Araştırmada Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) 35 değişik ilacı götürerek etkinliklerini test eden bilim adamları, ilaçları 13 gün ile 28 ay arasındaki değişik süreçlerde uzay istasyonunda tuttular.

Araştırmacılar, uzay ortamında kalan ilaçların etkinliklerini yitirdiklerinin belirlendiğini belirterek, uzaydaki saklama koşullarının ilaçların etkisinin korunmasında önemli olabileceğini kaydettiler.