Gündem

'Ankesörlü arama' soruşturmaları derinleştiriliyor; 2010-2018 arasında yapılan görüşmeler tek tek incelenecek

TEM Daire, ankesörlü aramalarla ilgili “Türkiye havuzu” oluşturma çalışması başlattı

20 Şubat 2019 07:35

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) 'FETÖ' yapılanmasının çözülmesine yönelik yürütülen “ankesörlü arama” soruşturmaları derinleştirildi. Emniyet, 2010-2018 yılları arasında sabit veya büfe telefonlarından TSK mensuplarıyla yapılan 7.5 milyon görüşme belirleyerek, operasyonlarını genişletecek.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Yargı ve Emniyet tarafından 'FETÖ' soruşturmalarında, ByLock’tan sonra en önemli delil olarak görülen “ankesörlü arama” konusuna ağırlık verilmeye başlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordine ettiği soruşturmalar kapsamında Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nda özel bir çalışma grubu oluşturuldu. TEM Daire, bu kapsamda ankesörlü aramalarla ilgili “Türkiye havuzu” oluşturma çalışması başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmalar çerçevesinde 2010-2018 yılları arasında sabit ve kontörlü hatlarla aranan askerlerle yapılan 7.5 milyon görüşme kaydı masaya yatırıldı. Bu aramaların Türkiye genelinde yaklaşık 4 bin ankesörlüden yapıldığı belirtildi.

Savcılık 10 kriter belirledi

Başsavcılık, ankesörle aramanın mahrem imam araması olup olmadığını belirlemek için 10 kriter belirledi. Buna göre ankesörlü telefondan aynı rütbeden veya bir alt rütbeden birden fazla asker aranması varsa bunu 'FETÖ' araması olarak kabul eden savcılık, aramanın periyodik olup olmadığına bakıyor. Ankesörlü telefondan belirli zaman aralıklarından yapılıp yapılmadığı inceleniyor. Ankesörlü telefondan aynı asker en az 5 kez aranmışsa bu şüpheli olarak görülüyor.