Gündem

Ankaralı kadınlar 'kadına şiddeti' protesto etti: Yaşamak istiyoruz

Ankaralı kadınlar, dün Ahmed Arif Parkı'nda gerçekleşen kadına şiddet eylemine karşı, aynı yerde açıklama yaptı

19 Eylül 2019 20:45

Ankara’da Ahmed Arif Parkı'nda bir araya gelen kadınlar, Çankaya’da dün torununun gözü önünde, eski eşinin bıçaklı saldırısına uğrayan Fadime T. ile bugün Ankara Mamak’taki metruk bir binada 3 yaşındaki çocuklarının gözü önünde eşi tarafından öldürülen Meral G. için eylem yaparak, kadına yönelik şiddet ve cinayeti protesto etti.

Ankara Kadın Savunma Ağı ile Dikmenli Kadınlar Platformu üyelerinin aralarında bulunduğu kadın topluluğu, ellerindeki "Yaşamak istiyoruz" yazılı pankartlarla "Kadınlar en öne mücadeleye" ve "Korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganlarıyla kadına yönelik şiddete tepki gösterdi.

"Yaşamın tüm güzelliklerini istiyoruz"

Topluluk adına konuşma yapan Ankara Kadın Savunma Ağı üyesi Buse Üçer, “Rıza Işık isimli şahıs, 6 yıl önce boşanmış olduğu eski karısına burada bıçakla saldırdı. Çocuk parkına torununu getirmiş olan kadın arkadaşımız, torununun ve pek çok kişinin gözü önünde bıçak darbeleri aldı. Bu şahıs, daha önce de başka bir kadını öldürmüş ve hapisten çıkmıştır. Her gün yeni bir biçimiyle karşımıza çıkan bu erkeklik uzlaşını, erkeklik inşasını bozarız. Çünkü yaşamak istiyoruz. Çünkü yaşamın tüm güzelliklerini istiyoruz. Çünkü eşitlik ve özgürlük istiyoruz. Bu örgütlü erkek gücünün karşısında, örgütlü kadın dayanışmasıyla dikiliyoruz” dedi.

Korkmadan dolaşmak istiyoruz

Üçer, yaşanan olaylara tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Kadınlar olarak kulaklarımızdan Emine Bulut'un ‘ölmek istemiyorum’ çığlığı silinmemişken yaşadığımız bu olay kentlerin, sokakların ve evlerin kadınlar için güvenli olmadığını bir kez daha göstermiştir. Biz kadınların hayatlarımızdan başka kaybedecek bir şeyi kalmadı. Susmuyoruz, susmayacağız. Artık yeter, diyoruz. Çünkü biz kadınlar kentlerde, evlerde, kampüslerde, sokaklarda, meydanlarda korkmadan dolaşmak istiyoruz.”

Burada bir süre alkış ve ıslıklarla "kadına şiddeti" protesto eden kadınlar, daha sonra sloganlar eşliğinde parktan ayrıldı.  


Neler olmuştu?

Öte yandan, dün Ahmed Arif Park’ında torununun gözü önünde, eski eşi Fadime T.’yi bıçak darbeleriyle yaralayan Rıza Işık, vatandaşların kendisini linç etmeye çalıştığı sırada, elindeki bıçakla kendini yaralamıştı. Işık’ın hastanede tedavisinin devam ettiği ve hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi. Fadime T.’nin ise sağlık durumun iyi olduğu öğrenildi.

Mamak ilçesindeki metruk bir binada tartıştığı eşi Meral G.'yi 3 yaşındaki kızının gözleri önünde öldüren Nazmi G.’nin ise emniyetteki işlemleri devam ediyor. (DHA)