Sağlık

Ankara Tabip Odası: Kentte yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar acil servislerde günlerce bekletiliyor

"Sağlık Bakanı inkar etse de kendisine bağlı üst düzey yetkili bunun aksini söylüyor"

25 Nisan 2021 12:43

Ankara Tabip Odası, kentteki yoğun bakım servislerine ilişkin uyarılarda bulundu. Ankara Tabip Odası'ndan yapılan açıklamada, "Ankara’da kamu sağlık kuruluşlarının yoğun bakımları alarm veriyorAnkara’da yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar acil servislerde günlerce bekletiliyor ya da yataklı tedavi kurumlarındaki servislerde takip edilmek durumunda bırakılıyor" denildi.

"Sağlık Bakanı inkar etse de kendisine bağlı üst düzey yetkili bunun aksini söylüyor"

Tabip odasının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Sağlık Bakanı inkar etse de kendisine bağlı üst düzey yetkili bunun aksini söylüyor. İkisinden biri gerçeği ifade etmiyor ya da gerçeği toplumdan gizliyor, doğru söylemiyor. Üst düzey bürokrat özel sağlık kuruluşlarından rica minnetle yoğun bakım yatağı talebinde bulunuyor. Sağlık emekçilerinden aldığımız bilgiye göre Ankara’da yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar acil servislerde günlerce bekletiliyor ya da yataklı tedavi kurumlarındaki servislerde takip edilmek durumunda bırakılıyor. Bu durum Sağlık Bakanlığı bürokratının söylemlerini doğruluyor." ifadesi kullanıldı. 

Paylaşımda şunlar kaydedildi: 

"Üst düzey bakanlık bürokratın özel sağlık kuruluşlarından yoğun bakım yatağı talebi karşısındaki acizliğini gösteren ifadeler: 'Şu an itibari ile kriz koordinasyon merkezinde 30 Covid yoğun bakım hastası, 15 Covid dışı yoğun bakım hastası beklemektedir. Sizden ricam, bugün hızlıca aksiyon alarak bu hastalarımıza yer bulup yerleştirmenizdir. Lütfen yoğun bakımlarınızı gözden geçirerek kriz koordinasyon merkezimizle iletişime geçip alabileceğiniz hastaları alınız.'

Sağlık hakkı anayasal bir haktır. Her yurttaş eşit ve ücretsiz sağlık hakkına erişmelidir. Topluma karşı sorumluluğunuzu yerine getirin. Özel sağlık kuruluşlarını derhal kamulaştırın, şayet bunu yapamıyorsanız derhal gereğini yapın"