Gündem

Anayasa Mahkemesi'nden, Ensar protestosuna verilen cezaya ‘hak ihlali’ kararı

28 Kasım 2019 09:42

Anayasa Mahkemesi dikkat çeken bir karara imza attı. Mahkeme; Ensar Vakfı binasının duvarına tdkprotesto amaçlı "Tecavüzcü Ensar" yazan üniversite öğrencisine verilen para cezasını "Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali" olarak değerlendirdi.

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı olduğu iddia edilen yurtlarda 2012-2015 arasında birçok çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu 2016 yılının Mart ayında kamuoyunun gündemine gelmiş, infiale yol açan iğrençliğe yurt çapında düzenlenen eylemlerle tepki gösterilmişti.

İstismarla suçlanan öğretmen Muharrem Büyüktürk daha sonra yapılan yargılama sonrası 508 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

Ankara'daki eylemde para cezası

25 Mart 2016 tarihinde de Ankara’da bir grup üniversite öğrencisi, istismara uğrayan çocuklara dikkat çekmek ve yaşananları protesto etmek için Kızılay’daki Ensar Vakfı binası önünde protesto gösterisi düzenledi. Bir grup öğrenci, Ensar Vakfı’nın Ankara’daki binasına bu pankartı asmıştı.

Eylemde öğrenciler “Tecavüz Yuvası Ensar Vakfı Kapatılsın” pankartı açıp, binanın duvarına da sprey boyayla “Tecavüzcü Ensar” yazdı. Olay yerine gelen polis, öğrencileri dağıttı. Ertesi gün de eyleme katılan öğrencilerden bazıları evlerinde gözaltına alındı. Emniyet’te haklarında işlem yapılan öğrencilere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca 219 lira para cezası uygulandı.

Mahkemeye itiraz

Hakkında işlem yapılıp, para cezası verilen öğrencilerden Hayriye Özde Çelikbilek, hakkında verilen cezayı mahkemeye taşıdı.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine başvuran Çelikbilek, protestonun barışçıl olduğunu hatırlattı ve eylemin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını, hangi emre aykırı davranışta bulunulduğunun somut olarak ortaya konulamadığını belirterek, itiraz etti. Ancak mahkeme, idari yaptırım kararı ile verilen idari para cezasının usul ve yasaya uygun olduğunu savunup itirazı reddetti.

AYM, oy birliğiyle hak ihlali dedi

Çelikbilek, kararı bu defa Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Yüksek mahkeme ise kararını geçtiğimiz ay yapılan toplantıda açıkladı. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, “Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine” hükmedildi. AYM ayrıca başvurucunun cebinden çıkan 2,475 liranın faiziyle birlikte geri ödenmesine karar verdi.

Dosya yeniden yargılanması yapılması için de Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. Kara oy birliğiyle alındı.