Gündem

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na seçilen Zühtü Arslan kimdir?

Zühtü Arslan, ikinci turda Anayasa Başkanlığı'na seçildi

25 Ocak 2019 12:06

Anayasa Mahkemesi başkanlık seçimlerinin ilk turunda 7 oy alan Prof. Dr. Zühtü ArslanDanıştay kontenjanından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçilen üye Kadir Özkaya'nın çekilmesinin ardından başkan olarak seçildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan kimdir?

1964 yılında doğan Prof. Dr. Zühtü Arslan, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere'de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör olan Arslan, Polis Akademisi Başkanı olarak görev yaptı.

İnsan hakları, anayasa hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda çeşitli ulusal ve uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlanan Arslan'ın ayrıca Anayasa Teorisi başlıklı bir kitabı bulunuyor.

TBMM tarafından yürütülen Parlamento Tarihi projesinde "1957-1960 döneminden" sorumlu yazar olarak görev yapan Arslan, TESEV tarafından yürütülen "Türkiye'de Güvenlik Sektörü Almanak / 2005" projesinde "Hükümet" bölümünün yazımından sorumlu yazar olarak da yer aldı.

TIKLAYIN - Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Zühtü Arslan yeniden seçildi