Gündem

Altılı masada seçim hazırlığı sürüyor: Ortak liste olasılığı üzerinde çalışılıyor

"Ortak liste konusu bugüne kadar bir masa etrafında oturulup konuşulmadı. Ancak yaptırılan anketler var"

20 Eylül 2022 07:17

Seçim hazırlıklarını anlatan CHP kurmayları, altılı masanın bazı illerde ortak liste çıkarma ihtimaline yönelik çalışmalarını yürüttüklerini ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın seçim çalışmalarına ilişkin 41 ilde her partinin kendi milletvekili listesiyle seçime girmek zorunda olduğunu, 40 ilde ise ortak liste ihtimalinin çalışıldığını söyledi. Bu konuda parti içinde bir çalışma yaptıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Arkadaşlarımız çalışmalarımızı ittifakı oluşturan diğer partilere giderek bunları anlattı” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, CHP kurmayları partinin seçim hazırlıklarını anlattı. Buna göre, her parti milletvekili listelerine ilişkin çalışmalarını hem kendi içinde sürdürüyor hem de birbiriyle bilgi alışverişinde bulunuyor. Şu ana kadar tüm partilerin bir masa etrafında toplanarak bu konuyu ele almadığını söyleyen kurmaylar, “Şimdi ‘Nerede en güçlü şekilde nasıl çıkarız?’ diye çalışıyoruz. Parlamentoda en fazla milletvekilini çıkarmayı amaçlıyoruz. Ortak liste konusu bugüne kadar bir masa etrafında oturulup konuşulmadı. Ancak yaptırılan anketler var. Bu anketlerde durum tespiti yapılıyor. Bazı illerde bu anketler ilçelere kadar detaylı olarak inceleniyor. Şu an sadece durum değerlendirmesi var ama herhangi bir karar yok. Karar alındığında da bunu genel başkanlar paylaşacaktır” değerlendirmesini yaptı.