Dünya

Almanya’da kaybolmaya karşı renkli valiz tavsiyesi

“Lütfen artık siyah valiz yok!”

23 Temmuz 2022 16:50

Almanya’nın Frankfurt Havalimanı yetkilileri, personel yetersizliği sebebiyle havalimanında valizlerin kaybolması problemine farklı bir tavsiye sundu. Siyah renkli bavul yerine; çarpıcı renkli bavul, bavul kayışı, farklı büyük etiket veya renkli kurdelenin faydalı olacağını belirten yetkililerin bu açıklaması, Alman basınında esprili bir yaklaşım buldu. Bild medya organı, konuyla ilgili “Lütfen artık siyah valiz yok!” başlığı attı.

Covid-19 salgını sırasında havayolları ve havalimanlarının personel azaltması, salgın sonrasında canlanan havayolu turizmin artmasıyla personel sıkıntısı oluştu. Personel sıkıntısı sebebiyle iptal edilen seferler, yeterli olmayan yer hizmetleri, yaşanan kaos ve kaybolan bagajlardan dolayı artan şikâyetlere Frankfurt Havalimanı’ndan çeşitli ipuçları içeren tavsiyeler geldi.

Polis, isim ve adres yazan etiketleri asla önermiyor

Yetkililer, 20 Temmuz’da yaptıkları açıklamada yolcuların çoğunlukla siyah valiz tercih ettiğini ifade ederek “Birçok insan siyah valizle seyahat eder. Bu, valiz bulmayı çok zaman alıcı bir hâle getirir. Bireysel çıkartmalar, renkli bir bagaj kayışı, kumaş bantla yapıştırılmış bir işaret, renkli valiz kılıfları veya hatta bir parça hediye kurdelesinin bile kullanışlı olduğu kanıtlanmıştır” denildi.

Açıklamada valizlerin hem iç; hem dış kısmına açıkça görünebilir ve okunaklı mülkiyet ve adres bilgisi yazılması tavsiyesi ayrıca dikkat çekti çünkü güvenlik güçleri adların ve adreslerin bulunduğu bagaj etiketini güvenlik gerekçesiyle önermiyor.

“Lütfen artık siyah valiz yok!”

Almanya basınında esprili bir karşılık bulan bu açıklama için Bild medya organı “Lütfen artık siyah valiz yok!” başlığı atarak havalimanında talep edilmeyi bekleyen 2 bin kayıp valiz olduğu ifade edildi. Almanya’nın en büyük havalimanı olan Frankfurt Havalimanı yetkililerinin personel azlığına çözüm bulmak yerine yolcuların çok fazla siyah valiz kullandığını belirtmesi ve polisin tam tersi tavsiye vermesini eleştirildi.