Gündem

Almanya’da Aleviliğin inanç olarak tanınması için anlaşma imzalandı

Alevilik ders olarak okutulacak, bayramlarda izin verilecek

11 Nisan 2019 13:00

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyalet hükümeti,  Alevilere çeşitli haklar tanıyan anlaşmayı imzaladı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ile imzalanan anlaşmaya göre, Alevilik ders olarak okutulacak ve Aleviler için önemli günlerde izin kullanabilecek.

Evrensel'de yer alan habere göre, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), Almanya’da Aleviliğin bir inanç olarak tanınması yönünde yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşmayla Alevilik inancı Rheinland-Pfalz eyaleti tarafından da resmen tanınacak. Bundan sonra okullarda AABF tarafından belirlenen öğretmenler okullarda Alevilik dersi verebilecek, Aleviler için önemli günlerde izin alınabilecek.

Eyalet başkenti Mainz’de düzenlenen törende anlaşmayı Eyalet Başbakanı Malu Dreyer (SPD) ve AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat imzaladı. Mainz Belediye Başkanı Michael Ebling, eyalet bakanları ve AABF yöneticileri katıldı.

AABF Genel Başkanı Mat yaptığı konuşmada bu yıl Federasyon’un 30. kuruluş yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, “Rheinland Pfalz ile imzaladığımız bu anlaşma 30 kuruluş yıldönümümüzün en güzel hediyesi oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

AABF 2012’de Hamburg, 2013’de Aşağı Saksonya, 2014’te Bremen eyaletleriyle Hak Eşitliği anlaşmaları imzalamıştı.