Gündem

Ali Yerlikaya duyurdu: Kafes-38 operasyonlarında organize suç örgütleri çökertildi

10 Şubat 2024 09:14

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Kafes-38" operasyonları kapsamında Balıkesir'de Cengiz Güven'in ve Tekirdağ'da Nevzat Halitoğlu'nun yönettiği 2 organize suç örgütünün çökertildiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Tehdit, baskı ve şiddet detayı

4 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda örgüt elebaşıları ile birlikte 16 şüphelinin yakalandığı bilgisini veren Bakan Yerlikaya operasyonlarla ilgili şu ayrıntıları paylaştı: "Organize Suç Örgütlerinin Hiçbiri Yüce Türk Adaletinden Kaçamayacak. Şafak sökerken de gün batarken de operasyonlarımız aralıksız devam edecek. Cumhuriyet Başsavcılıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinesinde Balıkesir, Burdur, Manisa ve Tekirdağ İl Jandarma Komutanlıklarınca; "Tefecilik, Yağma, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma" suçlarına yönelik gerçekleştirilen takipli KOM faaliyeti sonucu şüphelilerin; ekonomik yönden sıkıntıya düşen vatandaşlara faizle borç para verdikleri, borcun vadesi geldiğinde faiz artırarak değerinin çok üzerinde para istedikleri, borcunu ödeyemeyen vatandaşların araç, dükkân, tarla ve evlerine; tehdit, baskı ve şiddet uygulayarak el koydukları, varlıklı ve zengin iş adamlarını hedef alarak zorla alıkoydukları, alıkoydukları mağdurları serbest bırakmak için ailelerinden ve tanıdıklarından yüksek meblağlı fidye istedikleri, ayrıca uyuşturucu imal ve ticareti ile silah ve mühimmat kaçakçılığı yaptıkları tespit edildi."

Malvarlıklarına tedbir kararı

Suçtan elde edildiği değerlendirilen 58 Milyon TL değerindeki malvarlığına tedbir kararı uygulanmasına yönelik çalışma başlatıldığını söyleyen Yerlikaya, operasyonlar neticesinde; 312 adet senet ve 5 adet çek, muhtelif miktarda uyuşturucu madde ve çok miktarda para, tapu, silah ve mühimmata el konulduğunu açıkladı.

"Göz açtırmayacağız"

Operasyonları gerçekleştiren Cumhuriyet Başsavcılıkları ve jandarmayı tebrik eden İçişleri Bakanı paylaşımını, "Milletimizin duası sizinle. Suç örgütü kurarak halkımızın huzurunu bozanların her en enselerindeyiz. Onlara göz açtırmayacağız" diyerek bitirdi.